"Dość!" – mówi budżetówka. Szykuje się gigantyczny strajk i paraliż kraju

W całej Polsce może zastrajkować budżetówka. Rząd ma dzień, by odnieść się do postulatów. Niektórzy od 13 lat nie dostali ani grosza podwyżki
W całej Polsce może zastrajkować budżetówka. Rząd ma dzień, by odnieść się do postulatów. Niektórzy od 13 lat nie dostali ani grosza podwyżki Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Bywa, że strażak po pracy musi iść do zasiłek do opieki społecznej – mówi przedstawiciel tej służby. Wraz ze strażą graniczną, nauczycielami i policjantami, a nawet sanepidem przygotowują się do strajku, który może sparaliżować cały kraj. Budżetówka dała rządowi ultimatum. Premier ma czas do jutra.

Przygotowania do strajku
Rząd zapowiedział zamrożenie płac budżetówki w 2019 roku. Przedstawiciele tej strefy domagają się ich odmrożenia i podwyżek o 12 proc. Okazuje się, że płace wielu pracowników nie są waloryzowane nawet od 13 lat. Przez ten czas zżera je inflacja. W sektorze budżetowym pracuje co piąty pracownik w Polsce.

Przygotowania do strajku trwają w liczącym 800 tysięcy ludzi Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Przedstawiciele związków podkreślają, że ich postulat podniesienia pensji o 12 proc. to de facto nie podwyżka, lecz waloryzacja – po prostu o tyle skurczyły się ich pensje wskutek inflacji.

Chcą też powiązania płac ze wzrostem PKB i podniesienia minimalnego wynagrodzenia do wysokości 50 proc. średniej płacy (obecnie to 47 proc.).

– Zdarza się, że strażak po pracy idzie do pomocy społecznej – mówi Gazecie Wyborczej Krzysztof Jędrachowicz ze Związku Zawodowego Strażaków "Florian". W tej i innych służbach [b]dominuje selekcja negatywna – najlepsi odchodzą z zawodu a na ich miejsce przychodzą ci, którzy nie poradzili sobie gdzie indziej i szukają jakiejkolwiek pracy.


Do strajku szykują się też strażnicy graniczni, nauczyciele i inne sektory budżetówki. W rząd już uderzyli policjanci – zapowiedzieli, że zamiast wystawiać mandaty, będą udzielać pouczeń.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.