"Dość!" – mówi budżetówka. Szykuje się gigantyczny strajk i paraliż kraju

W całej Polsce może zastrajkować budżetówka. Rząd ma dzień, by odnieść się do postulatów. Niektórzy od 13 lat nie dostali ani grosza podwyżki
W całej Polsce może zastrajkować budżetówka. Rząd ma dzień, by odnieść się do postulatów. Niektórzy od 13 lat nie dostali ani grosza podwyżki Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Bywa, że strażak po pracy musi iść do zasiłek do opieki społecznej – mówi przedstawiciel tej służby. Wraz ze strażą graniczną, nauczycielami i policjantami, a nawet sanepidem przygotowują się do strajku, który może sparaliżować cały kraj. Budżetówka dała rządowi ultimatum. Premier ma czas do jutra.

Przygotowania do strajku
Rząd zapowiedział zamrożenie płac budżetówki w 2019 roku. Przedstawiciele tej strefy domagają się ich odmrożenia i podwyżek o 12 proc. Okazuje się, że płace wielu pracowników nie są waloryzowane nawet od 13 lat. Przez ten czas zżera je inflacja. W sektorze budżetowym pracuje co piąty pracownik w Polsce.

Przygotowania do strajku trwają w liczącym 800 tysięcy ludzi Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Przedstawiciele związków podkreślają, że ich postulat podniesienia pensji o 12 proc. to de facto nie podwyżka, lecz waloryzacja – po prostu o tyle skurczyły się ich pensje wskutek inflacji.

Chcą też powiązania płac ze wzrostem PKB i podniesienia minimalnego wynagrodzenia do wysokości 50 proc. średniej płacy (obecnie to 47 proc.).

– Zdarza się, że strażak po pracy idzie do pomocy społecznej – mówi Gazecie Wyborczej Krzysztof Jędrachowicz ze Związku Zawodowego Strażaków "Florian". W tej i innych służbach [b]dominuje selekcja negatywna – najlepsi odchodzą z zawodu a na ich miejsce przychodzą ci, którzy nie poradzili sobie gdzie indziej i szukają jakiejkolwiek pracy.


Do strajku szykują się też strażnicy graniczni, nauczyciele i inne sektory budżetówki. W rząd już uderzyli policjanci – zapowiedzieli, że zamiast wystawiać mandaty, będą udzielać pouczeń.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.