Polskie truskawki z groźnym wirusem. Mogą być nadal dostępne w sprzedaży

Polskie truskawki przyczyną groźnego zakażenia w Szwecji. Choruje już 13 osób
Polskie truskawki przyczyną groźnego zakażenia w Szwecji. Choruje już 13 osób Foto: Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Trzynaście osób w Szwecji zostało zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu A. Wszystkie tropy prowadzą do mrożonych truskawek z Polski. Szwedzi ekspresowo wycofują z rynku groźną dla ludzi partię towaru.

Przypadki zarażeń zdarzyły się w czterech szwedzkich powiatach (Skania, Blekinge, Kalmar i Gävleborg), problem dotyczy dziewięciu kobiet i czterech mężczyzn w wieku od 11 do 92 lat - informuje portal foodsafetynews.com.

Szwedzka agencja zdrowia publicznego (Folkhälsomyndigheten), Narodowa Agencja ds. Żywności (Livsmedelsverket) i władze lokalne prześledziły drogę zarażonych wirusem truskawek. Źródłem okazały się truskawki z Polski, trafiły m.in. do domów opieki.

Mrożone truskawki zostały sprzedane przez firmę w Polsce do hurtownika w Szwecji. Ten zaś sprzedał je różnym dostawcom żywności i restauracjom. Proces wycofywania jest w toku, a oficjalne oświadczenie mówi, że produkty mogą nadal być dostępne na rynku. Nie wiadomo, czy owoce z tej partii trafiły też na nasz rynek.

Kontrole truskawek
Przedstawiciele Livsmedelsverket powiedzieli, że dystrybutor nie został ukarany, ponieważ nie była to jego wina i – biorąc pod uwagę okoliczności – zrobił to, co powinien.

Agencja dodała, że dodatkowe kontrole w odniesieniu do przywożonych truskawek nie wchodzą w grę, ponieważ takie działanie ponieważ stanowiłoby naruszenie przepisów dotyczących swobodnego przepływu towarów i produktów na rynku wewnętrznym UE.

Wirus WZW typu A jest przenoszony poprzez spożycie skażonej żywności i wody lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Okres inkubacji wynosi zwykle 14-28 dni. Objawy obejmują gorączkę, złe samopoczucie, utratę apetytu, biegunkę, nudności, dyskomfort w jamie brzusznej, ciemne zabarwienie moczu i żółknięcie skóry i białek oczu.

Tymczasem u nas truskawki, obecnie popularne na straganach i w marketach, są często przedstawiane jako truskawki polskie, choć pochodzą np. z Hiszpanii. Dotyczy to też innych owoców i warzyw.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.