Jeszcze niedawno sądy w Polsce dyscyplinowały gminy, które chciały pobierać opłaty za parkowanie w weekendy. Teraz nowa ustawa pozwoli im to robić w świetle prawa, w dodatku za stawki, jakich powstydziłyby się nawet prywatne parkingi.
Jeśli tylko Senat i prezydent Duda zaakceptują przepisy uchwalone przez Sejm, kierowcy w wielu miastach będą mogli zapomnieć o darmowym parkowaniu samochodów w weekendy. Do tej pory prawo zabraniało pobierania opłat przez miasta, za zostawienie auta w strefie płatnego parkowania.
Teraz, dzięki nowym przepisom, ta sytuacja diametralnie się zmieni. Będą one dotyczyły miast o liczbie ludności powyżej 100 tysięcy – takich w Polsce jest obecnie 39. Maksymalne stawki, jakie miasto będzie mogło wprowadzić za parkowanie – również w soboty i niedziele – to 3,33 zł za pierwszą godzinę w zwykłej strefie i nawet 9,99 zł w centrum miasta.
Co ciekawe, jeszcze niedawno miastami, które chciały wprowadzić płatne parkowanie w weekendy zajmowała się prokuratura, a takiego procederu zabronił Naczelny Sąd Administracyjny.
Przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji twierdzą, że wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy będzie leżało w gestii miast i to od nich zależy, czy każą kierowcom płacić.