Rekordowa kara dla Google, kilka miliardów euro. KE widzi w nim monopolistę

Google zostało pozwane przez Unię Europejską na astronomiczną kwotę. Podobno stosowało monopol
Google zostało pozwane przez Unię Europejską na astronomiczną kwotę. Podobno stosowało monopol 123rf.com / zdjęcie seryjne
Google dopuściło się działań monopolistycznych i nadużywało swojej dominującej pozycji. Teraz musi zapłacić 4,3 mld euro grzywny nałożonej przez Unię Europejską, informuje Bloomberg. Ta kara to globalny rekord - taką samą kwotą Holandia zasila rocznie budżet UE.


Komisja Europejska twierdzi, że Google, aby zachować i wzmocnić swoją dominującą pozycję na rynku wyszukiwarek internetowych, nakładał na producentów urządzeń z systemem Android nielegalne ograniczenia.

Google stosowało monopol?
Chodzi o to, że przeglądarka internetowa Chrome jest preinstalowana jako domyślna lub nawet jedyna na urządzeniach mobilnych z [url=http://innpoland.pl/search/?q=android]Androidem
. Co więcej, jeśli producenci smartfonów nie zainstalują w swoich telefonach tej wyszukiwarki, nie uzyskają dostępu do niektórych usług Google Play.

– Google używało Androida jako narzędzia do cementowania dominacji swojej wyszukiwarki internetowej. Te praktyki powstrzymywały jego rywali przed wprowadzaniem innowacji i konkurencją – powiedziała „Bloombergowi” Margrethe Vestager, Europejska Komisarz ds. Konkurencji.

Skontaktowaliśmy się z Google i poprosiliśmy o komentarz całej sprawy. – Android stworzył więcej możliwości wyboru, a nie mniej. Dynamiczny ekosystem, szybkość innowacji i niższe ceny to klasyczne cechy silnej konkurencji. Będziemy odwoływać się od decyzji Komisji – wyjaśnił w oficjalnym komentarzu Sundar Pichai, CEO Google.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.