Rekordowa kara dla Google, kilka miliardów euro. KE widzi w nim monopolistę

Google zostało pozwane przez Unię Europejską na astronomiczną kwotę. Podobno stosowało monopol
Google zostało pozwane przez Unię Europejską na astronomiczną kwotę. Podobno stosowało monopol 123rf.com / zdjęcie seryjne
Google dopuściło się działań monopolistycznych i nadużywało swojej dominującej pozycji. Teraz musi zapłacić 4,3 mld euro grzywny nałożonej przez Unię Europejską, informuje Bloomberg. Ta kara to globalny rekord - taką samą kwotą Holandia zasila rocznie budżet UE.


Komisja Europejska twierdzi, że Google, aby zachować i wzmocnić swoją dominującą pozycję na rynku wyszukiwarek internetowych, nakładał na producentów urządzeń z systemem Android nielegalne ograniczenia.

Google stosowało monopol?
Chodzi o to, że przeglądarka internetowa Chrome jest preinstalowana jako domyślna lub nawet jedyna na urządzeniach mobilnych z [url=http://innpoland.pl/search/?q=android]Androidem
. Co więcej, jeśli producenci smartfonów nie zainstalują w swoich telefonach tej wyszukiwarki, nie uzyskają dostępu do niektórych usług Google Play.

– Google używało Androida jako narzędzia do cementowania dominacji swojej wyszukiwarki internetowej. Te praktyki powstrzymywały jego rywali przed wprowadzaniem innowacji i konkurencją – powiedziała „Bloombergowi” Margrethe Vestager, Europejska Komisarz ds. Konkurencji.

Skontaktowaliśmy się z Google i poprosiliśmy o komentarz całej sprawy. – Android stworzył więcej możliwości wyboru, a nie mniej. Dynamiczny ekosystem, szybkość innowacji i niższe ceny to klasyczne cechy silnej konkurencji. Będziemy odwoływać się od decyzji Komisji – wyjaśnił w oficjalnym komentarzu Sundar Pichai, CEO Google.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.