Przedsiębiorca jak chłop pańszczyźniany. Tajemniczy plan rządu

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które praktycznie uniemożliwią sprzedaż własnej firmy i przeprowadzkę za granicę
Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które praktycznie uniemożliwią sprzedaż własnej firmy i przeprowadzkę za granicę Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Podatek dla przedsiębiorców. Do końca tego roku ma zostać w Polsce wprowadzony nowy podatek dla przedsiębiorców przeprowadzających się za granicę. Prace nad projektem toczą się w tajemnicy, ale eksperci obawiają się, że stawka podatku może wynieść… 100 procent. Czyli firmę trzeba byłoby oddać rządowi.

Nowe prawo musi zostać wprowadzone do końca roku, bo takie są wymogi unijnej dyrektywy. Celem przepisów jest utrudnienie przenoszenia firm za granicę w celu uniknięcia podatków. W UE planowane przepisy uderzają faktycznie tylko w kombinatorów, ale w Polsce mogą zaszkodzić również normalnym obywatelom.

Jaka stawka nowego podatku?
Świadczą o tym przecieki z Ministerstwa Finansówpisze Rp.pl. Wiadomo, że resort pracuje nad zmianami i że będą one miały bardzo szeroki zakres. Prawdopodobnie uderzą na przykład w osoby, które sprzedają firmę w Polsce i po prostu przenoszą się za granicę. Według niektórych doniesień musiałyby one zapłacić podatek równy wartości firmy, którą sprzedali.

Zdaniem Ryszarda Petru, taki podatek "może uczynić z Polaków przywiązanych do ziemi chłopów pańszczyźnianych". Złożył on interpelację z pytaniem o stawkę podatku.

Na razie czeka na odpowiedź. Ministerstwo przyznaje jedynie, że pracuje nad przepisami. Żadnych terminów nie podaje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.