Korzystanie z telefonu w ten sposób może uszkodzić pamięć. Szokujące wyniki badań szwajcarskich naukowców

Promieniowanie telefonu może negatywnie wpływać na zapamiętywanie informacji
Promieniowanie telefonu może negatywnie wpływać na zapamiętywanie informacji flickr.com / fot. Tony Alter / CC BY 2.0
Masz problemy z pamięcią? Jeśli właśnie rozmawiasz przez telefon, lepiej się rozłącz. Najnowsze badania naukowców ze Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Publicznego właśnie ukazały, że promieniowanie z telefonów komórkowych może mieć negatywny wpływ na obszary mózgu, które są odpowiedzialne za zapamiętywanie.

Szwajcarscy naukowcy jako pierwsi na świecie udowodnili, że istnieje związek między ekspozycją na radiofalowe promieniowanie elektromagnetyczne (RF-EMF) a upośledzeniem pamięci u nastolatków, jak podaje "Science Daily". Trwające rok badania zostały przeprowadzone na grupie 700 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat.

Okazało się, że u tych nastolatków, którzy regularnie przykładali telefony blisko głowy (np. trzymając urządzenie przy uchu podczas rozmowy), już po roku zaobserwowano negatywny wpływ takiego zachowania na rozwój obszarów mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie. Związek był najbardziej widoczny u osób, które trzymały telefon po prawej stronie głowy.

Ku (poprawie) pamięci
W jaki sposób nie narażać swojego mózgu na szkodliwe promieniowanie ze smartfonów? Badacze wciąż nad tym pracują, lecz wydaje się, że korzystanie z słuchawek czy głośnika podczas rozmowy telefonicznej zminimalizuje potencjalne ryzyko szkód wyrządzanych pamięci.


Co więcej, badania wykazały, że inne formy korzystania z telefonu komórkowego, takie jak wysyłanie SMSów, granie w gry czy przeglądanie stron internetowych, nie mają istotnego wpływu na mózg.

Zbawienny wpływ na pamięć ma również wysypianie się. W INN:Poland pisaliśmy o badaniach, które wykazały, że chroniczne niewyspanie doprowadza do „samozjadania” mózgu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.