Korzystanie z telefonu w ten sposób może uszkodzić pamięć. Szokujące wyniki badań szwajcarskich naukowców

Promieniowanie telefonu może negatywnie wpływać na zapamiętywanie informacji
Promieniowanie telefonu może negatywnie wpływać na zapamiętywanie informacji flickr.com / fot. Tony Alter / CC BY 2.0
Masz problemy z pamięcią? Jeśli właśnie rozmawiasz przez telefon, lepiej się rozłącz. Najnowsze badania naukowców ze Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Publicznego właśnie ukazały, że promieniowanie z telefonów komórkowych może mieć negatywny wpływ na obszary mózgu, które są odpowiedzialne za zapamiętywanie.

Szwajcarscy naukowcy jako pierwsi na świecie udowodnili, że istnieje związek między ekspozycją na radiofalowe promieniowanie elektromagnetyczne (RF-EMF) a upośledzeniem pamięci u nastolatków, jak podaje "Science Daily". Trwające rok badania zostały przeprowadzone na grupie 700 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat.

Okazało się, że u tych nastolatków, którzy regularnie przykładali telefony blisko głowy (np. trzymając urządzenie przy uchu podczas rozmowy), już po roku zaobserwowano negatywny wpływ takiego zachowania na rozwój obszarów mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie. Związek był najbardziej widoczny u osób, które trzymały telefon po prawej stronie głowy.

Ku (poprawie) pamięci
W jaki sposób nie narażać swojego mózgu na szkodliwe promieniowanie ze smartfonów? Badacze wciąż nad tym pracują, lecz wydaje się, że korzystanie z słuchawek czy głośnika podczas rozmowy telefonicznej zminimalizuje potencjalne ryzyko szkód wyrządzanych pamięci.


Co więcej, badania wykazały, że inne formy korzystania z telefonu komórkowego, takie jak wysyłanie SMSów, granie w gry czy przeglądanie stron internetowych, nie mają istotnego wpływu na mózg.

Zbawienny wpływ na pamięć ma również wysypianie się. W INN:Poland pisaliśmy o badaniach, które wykazały, że chroniczne niewyspanie doprowadza do „samozjadania” mózgu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.