Kontrowersyjna decyzja Światowej Organizacji Zdrowia. Wpisała seksoholizm na listę chorób

Kompulsywne zachowania seksualne - taka choroba znajdzie się w nowej klasyfikacji chorób WHO
Kompulsywne zachowania seksualne - taka choroba znajdzie się w nowej klasyfikacji chorób WHO 123rf.com / zdjęcie seryjne
Seksoholizm to przymusowe, natrętne zachowania seksualne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała uznać go za chorobę. Jednocześnie podkreśla, że ta decyzja nie oznacza istnienia czegoś takiego jak „uzależnienie od seksu”.

Choroba będzie widniała pod nową nazwą - zaburzenie kompulsywnych zachowań seksualnych, jak informuje „Wyborcza”. Pojawi się w najnowszej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11. Lista oficjalnie ukaże się 1 stycznia 2022 r.

Zdaniem WHO choroba charakteryzuje się trwałym brakiem kontroli nad intensywnymi, powtarzającymi się bodźcami i popędami, które ostatecznie prowadzą do podejmowania powtarzających się zachowań seksualnych. Stają się one punktem centralnym w życiu danego człowieka, zaś próby zmniejszenia liczby takich zachowań kończyły się niepowodzeniem.

Kontrowersyjna decyzja WHO
Decyzja organizacji wzbudza wiele kontrowersji - niektórzy eksperci uzależnienie od seksu uważają za realną chorobę, inni zaprzeczają jego istnieniu. WHO przekonuje, że uznanie kompulsywnych zachowań seksualnych za chorobę ułatwi osobom z takimi problemami znalezienie fachowej pomocy.


W nowym zestawieniu chorób i problemów zdrowotnych znajdzie się także uzależnienie od gier komputerowych i video, oraz nowa, tajemnicza choroba X. Jak pisaliśmy w INN:Poland, może doprowadzić do śmierci i najprawdopodobniej będzie przenoszona przez zwierzęta. Naukowcy ostrzegają, że jej pandemia może wybuchnąć w każdej chwili.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.