Koniec poplamionych palców i toreb. W XXI wieku w końcu rezygnujemy z pieczątek

Władze zapowiadają, że tradycyjna pieczątka odejdzie w końcu do lamusa
Władze zapowiadają, że tradycyjna pieczątka odejdzie w końcu do lamusa Foto: rawpixel.com
Ta wiadomość ucieszy miliony przedsiębiorców w Polsce. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rekomenduje, by obowiązek stawiania pieczątki na wszystkich dokumentach firmowych przeszedł do lamusa. Niestety – ten proces zajmie cały rok.

Rekomendację MPiT przyjęła Rada Ministrów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w lipcu 2019 roku zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców, przewidziane w blisko 170 aktach prawnych.

Dokumenty bez pieczątki
Oznacza to koniec pieczątkowego eldorado dla firm je produkujących. A także zmianę myślenia tysięcy urzędników, dla których dokument bez pieczątki jest bezwartościowym świstkiem.

Osoby załatwiające sprawy w urzędzie mają mieć wybór pomiędzy pieczątką a innym – na przykład elektronicznym – sposobem identyfikacji. Równie dobry ma być po prostu podpis wnioskodawcy, donosi TVN24BiS.pl. Tym bardziej, że podrobienie pieczątki jest dziś zadaniem dziecinnie łatwym.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przypomina, że dziś przepisy i urzędnicy wymuszają na przedsiębiorcach stosowanie między innymi pieczątki firmowej, pieczątki płatnika, pieczątki pracodawcy, pieczątki imiennej czy pieczątki wnioskodawcy.

A jak ktoś się uprze i nie kupi sobie pieczątki, naraża się na przedłużenie w rozpatrywaniu swojego wniosku lub nawet jego odrzucenie.

Pieczątki mają być jednak dalej stosowane w urzędach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.