PiS chciał im pomóc, a wbił gwóźdź do trumny. Przez zakaz handlu zamkną 2 tys. małych sklepów

Zakaz handlu zabija małe sklepy
Zakaz handlu zabija małe sklepy Foto: Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Ustawa o zakazie handlu miała uratować małe sklepy i zrobić z nich konkurencję dla supermarketów i dyskontów. Efekt jest odwrotny – niewielkie placówki handlowe borykają się z jeszcze większymi problemami.


Rzeczpospolita, opierając się na badaniach Euromonitor International, pisze, że cały sektor handlu spadnie w tym roku o lekko ponad 5 proc. A najgorzej będą miały tradycyjne spożywczaki, które odnotują spadek obrotów o 6,3 proc. Dwa tysiące z nich będzie musiało zniknąć z rynku. To bezpośredni efekt wprowadzenia zakazu handlu w niedziele.

Cytowany przez gazetę właściciel sklepu twierdzi, że w niedzielę faktycznie nieźle zarabia. Ale każdy pozostały dzień tygodnia obroty ma niższe o 20 – 30 proc. od tego, co działo się przed wprowadzeniem zakazu handlu.

Warto przypomnieć, że dramatyczny list do premiera wystosowała też właścicielka trzech sklepów, która pierwotnie popierała zakaz handlu w niedziele. Dziś twierdzi, że pogłębia jej problemy.

Zwyczaje zakupowe Polaków
Dzieje się tak, ponieważ Polacy zmienili swoje zwyczaje zakupowe – obecnie największe sprawunki robią w piątki i soboty. I to w supermarketach, bo są po prostu tańsze, od tradycyjnych placówek. W efekcie te drugie są coraz szybciej wypychane z rynku.

Zdaniem Andrzeja Falińskiego, prezesa Forum Dialogu Gospodarczego i eksperta rynku handlowego, w Polsce jest możliwy scenariusz węgierski – a więc odejście od zakazu. Jednocześnie mniejsze sklepy powinny łączyć się w sieci i grupy zakupowe.

Przypomnijmy, że wiemy już, w które niedziele sklepy będą zamknięte. Publikowaliśmy ostatnio w INNPoland.pl kalendarz handlowych niedziel w 2018 i 2019 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.