Niby płacimy składki, a i tak leczymy się z własnej kieszeni. Oto najważniejsza przyczyna

Prywatna opieka medyczna w Polsce. Jest coraz popularniejsza, bo do leczenia się na NFZ zniechęcają nas kolejki do lekarzy.
Prywatna opieka medyczna w Polsce. Jest coraz popularniejsza, bo do leczenia się na NFZ zniechęcają nas kolejki do lekarzy. fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Coraz częściej decydujemy się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej, jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Sami płacimy nie tylko za porady specjalisty, ale również za operacje i pobyt w szpitalu. Do publicznej opieki zdrowotnej zniechęcają nas między innymi… długie kolejki do lekarzy.


Polacy, którzy leczyli się poza publiczną opieką zdrowotną, wydawali na siebie rocznie średnio 82,36 zł – wynika z raportu GUS „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych” Dodając do tego wydatki na stomatologa, kwota za leczenie rośnie aż do 539 zł na osobę, jak pisze „Rzeczpospolita”.

Coraz częściej decydujemy się również na płacenie za pobyt w szpitalu. W 2016 r. 3,5 proc. pobytów w szpitalu było finansowanych poza środkami NFZ. Osoba nieubezpieczona lub ubezpieczona, lecz korzystająca ze świadczeń niefinansowanych przez NFZ, na pobyt w szpitalu wydała średnio 1660 zł.

Opieka medyczna w Polsce
Osób opłacających lekarzy z własnej kieszeni lub korzystających z dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego jest coraz więcej. Według raportu, w 2016 r. blisko 40 proc. (38,3 proc.) Polaków decydowało się na taką opcję. Jak przekonuje „Rz”, przyczyną tych decyzji są długie kolejki do lekarzy oraz brak podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, ubezpieczenia zdrowotnego nie ma około 2,5 mln Polaków. To ponad 5 proc. wszystkich obywateli.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.