Facebook wziął się za łby z ruskimi trollami. Boi się ich wpływu na wyniki wyborów w USA

Facebook usuwa konta rosyjskich trolli
Facebook usuwa konta rosyjskich trolli Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta
Całe 32 konta, określone jako "wyglądające na fałszywe" usunięto z Facebooka i Instagrama przed nadchodzącymi wyborami do Izby Reprezentantów i Senatu. Mimo wszystko to niezła wiadomość – jedno z kont obserwowało aż 290 tysięcy użytkowników, miało więc sporą siłę rażenia.

Akcję podjął sam Facebook. W USA w listopadzie odbędą się wybory do Kongresu. Już kilka tygodni temu "Wall Street Journal" alarmował, że na Twitterze da się zaobserwować aktywność nowych kont rosyjskich trolli.

Warto przypomnieć, że podobne działania odbywają się w Polsce – tu również mamy wysyp fałszywych kont. Sztucznie podbijają one popularność polityków PiS, m.in. Patryka Jakiego.

Usuwanie kont w mediach społecznościowych
Twitter już od jakiegoś czasu czyści się ze skutków działalności trolli, masowo usuwając ich konta. Podobnie zrobił Facebook. Co prawda skala porządków jest zawstydzająco niska, ale wskazuje kierunek, w którym społecznościowy gigant może podążać.

Na razie spółka poinformowała o usunięciu "wyglądających na fałszywe" 32 kont na Facebooku i Instagramie.

Facebook twierdzi, że znalazł powiązania między usuniętymi kontami a profilami ze słynnej rosyjskiej fabryki trolli z Petersburga. Wcześniej ich działalność wpłynęła na wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.