Facebook wziął się za łby z ruskimi trollami. Boi się ich wpływu na wyniki wyborów w USA

Facebook usuwa konta rosyjskich trolli
Facebook usuwa konta rosyjskich trolli Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta
Całe 32 konta, określone jako "wyglądające na fałszywe" usunięto z Facebooka i Instagrama przed nadchodzącymi wyborami do Izby Reprezentantów i Senatu. Mimo wszystko to niezła wiadomość – jedno z kont obserwowało aż 290 tysięcy użytkowników, miało więc sporą siłę rażenia.

Akcję podjął sam Facebook. W USA w listopadzie odbędą się wybory do Kongresu. Już kilka tygodni temu "Wall Street Journal" alarmował, że na Twitterze da się zaobserwować aktywność nowych kont rosyjskich trolli.

Warto przypomnieć, że podobne działania odbywają się w Polsce – tu również mamy wysyp fałszywych kont. Sztucznie podbijają one popularność polityków PiS, m.in. Patryka Jakiego.

Usuwanie kont w mediach społecznościowych
Twitter już od jakiegoś czasu czyści się ze skutków działalności trolli, masowo usuwając ich konta. Podobnie zrobił Facebook. Co prawda skala porządków jest zawstydzająco niska, ale wskazuje kierunek, w którym społecznościowy gigant może podążać.

Na razie spółka poinformowała o usunięciu "wyglądających na fałszywe" 32 kont na Facebooku i Instagramie.

Facebook twierdzi, że znalazł powiązania między usuniętymi kontami a profilami ze słynnej rosyjskiej fabryki trolli z Petersburga. Wcześniej ich działalność wpłynęła na wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.