III Rzesza wiecznie droga. Za nazistowskie memorabilia na Allegro trzeba płacić grube tysiące

Ceny nazistowskich memorabiliów na aukcjach internetowych sięgają niemal 10 tysięcy złotych.
Ceny nazistowskich memorabiliów na aukcjach internetowych sięgają niemal 10 tysięcy złotych. Fot. 123rf.com
Lata płyną i pamięć o III Rzeszy najwyraźniej zaczyna się zacierać. Zbieranie nazistowskich memorabiliów najwyraźniej stało się modne, nawet w krajach tak boleśnie doświadczonych okupacją jak Polska. Gdy rozejrzeć się po aukcjach internetowych, można by dojść do wniosku, że wszystko, co sygnowane przez nazistowskich dygnitarzy, jest dziś w cenie.

O tym, że na Zachodzie zapanowała moda na pamiątki po III Rzeszy światowe media pisały już kilka lat temu. W Polsce długo było to jednak zainteresowanie wstydliwe – podszyte podejrzeniem, że kolekcjoner może darzyć uwielbieniem ideologię nazistowską, a przynajmniej nie ma wielkiego szacunku dla przeżyć pokolenia naszych dziadków.

Mein Kampf za 2000 zł
To przeświadczenie powoli jednak się zmienia, a na internetowych platformach handlowych coraz częściej pojawiają się osobliwe pamiątki po nazistowskiej dyktaturze. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego swoistą inwentaryzację takich memorabiliów na naszym rodzimym Allegro przeprowadzili twórcy facebookowego fanpage Tropiciele Luksusu.
I udało im się znaleźć kilka wyjątkowych smaczków. Grzebiąc na Allegro, miłośnicy ciemnych kart historii Polski i świata mają szansę wyłowić przede wszystkim stare wydania manifestu Adolfa Hitlera, okrytego złą sławą „Mein Kampf”. Pochodzące przede wszystkim z okresu II wojny światowej wydania kosztują od – mniej więcej – 1200 do 2000 zł.

Piękna akwarelka
Jak większość tego typu memorabiliów, sprzedający określają je mianem przedmiotów „kolekcjonerskich”. To zastrzeżenie ma prawdopodobnie chronić ich w sytuacji, gdyby ktoś uznał taką ofertę za propagowanie nazizmu. Byłaby to też propaganda dosyć droga, bowiem już przedwojenne popiersie Hitlera (pochodzące rzekomo z 1925 r.) to wydatek rzędu niemal 5000 zł.


Podobnie zresztą jak dokument, będący decyzją o awansie pewnego oficera, z faksymile podpisu Fuhrera oraz własnoręcznym podpisem Hermanna Goeringa.

Rekord bije akwarelka (z dopiskiem „piękna”!) podpisana drukowanymi literami: A. HITLER. Tropiciele Luksusu nieprzypadkiem kwestionują autorstwo tego dziełka, podkreślając, że oryginalne prace Hitlera na międzynarodowych aukcjach dobijają wartości od 130 tys. euro za pojedynczą pracę do 400 tysięcy za zestawy.

Hitler i jego dzieło powszednieją – takiego zdania są socjologowie i recenzenci kulturalni, którzy wyliczają przenikanie nazizmu do popkultury, stopniowe odrealnianie się historii III Rzeszy. Wygląda na to, że ten sam proces winduje ceny pamiątek historycznych na nienotowane dotąd pułapy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.