Fiskus chce kwestionować ceny na umowach. Eksperci pukają się w głowę

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem, dzięki któremu fiskus zyska większą możliwość kwestionowania naszych dochodów ze sprzedaży mieszkania czy samochodu
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem, dzięki któremu fiskus zyska większą możliwość kwestionowania naszych dochodów ze sprzedaży mieszkania czy samochodu Arkadiusz Wojtasiewicz/Agencja Gazeta
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem, dzięki któremu fiskus zyska większą możliwość kwestionowania naszych dochodów ze sprzedaży mieszkania czy samochodu. Z dotychczasowej ustawy mają zniknąć dwa ważne wyrazy, które w teorii, pozwolą mu przyczepić się do wszystkiego.

Dzisiaj fiskus ma prawo przyjrzeć się transakcjom, które wzbudzają jego wątpliwości. Jeżeli np. sprzedajemy mieszkanie po zaniżonej cenie, urzędnikom włącza się alarm. Zaczynają analizować, czy nie chcieliśmy w ten sposób zaoszczędzić na podatku.

Nowelizacja przepisów
– Niewykluczone, że po 2020 r. takich sporów będzie jeszcze więcej – pisze „Dziennik”. Wtedy właśnie w życie miałaby wejść nowelizacja dotychczasowych przepisów, która usunie z nich dwa określenia.

W tej chwili skarbówka ma prawo określić rzeczywistą wartość rynkową jeżeli cena "bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług". Po zmianach znikną z tej definicji słowa: „znacznie” i „bez uzasadnionych przyczyn”.

– To oznacza, że fiskus może zyskać prawo do szacowania każdej transakcji, nawet gdy cena w uzasadniony sposób odbiega od wartości rynkowej – komentuje dla „Dziennika” Łukasz Blak, doradca podatkowy w Certus LTA.

Taka sytuacja mogłaby mieć miejsce np. wtedy, gdy sprzedamy mieszkanie wymagające remontu po niższej cenie. W poprzednim brzmieniu ustawy podchodziłoby to pod „uzasadnioną przyczynę”. Od 2020 roku fiskus nie musiałby się jednak tym zapisem przejmować.

Wątpliwości mają również inni eksperci. Zauważają, że zmiana sama w sobie nie musi pociągać ze sobą rewolucji, ale resort w jakimś celu jednak zmienia przepisy. Przestrzegają, że liczba sporów na linii podatnik-skarbówka w sądach administracyjnych może drastycznie wzrosnąć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.