Resort finansów apeluje: „trzeba zacisnąć pasa”. Wskazuje jednak jeden wyjątek

PKB Polski. Ministerstwo Finansów wskazuje, że czas dobrej koniunktury i rosnącego PKB trzeba wykorzystać na obniżanie deficytu budżetowego.
PKB Polski. Ministerstwo Finansów wskazuje, że czas dobrej koniunktury i rosnącego PKB trzeba wykorzystać na obniżanie deficytu budżetowego. Kuba Atys/Agencja Gazeta
Ministerstwo Finansów wskazuje, że czas dobrej koniunktury i rosnącego PKB trzeba wykorzystać na obniżanie deficytu budżetowego. Resort boi się, że w przeciwnym wypadku pójdziemy drogą Rumunii i Węgier. Oba te państwa znalazły się pod lupą Komisji Europejskiej ze względu na nadmierne zadłużanie się.

Nowa ustawa budżetowa
Minister finansów Teresa Czerwińska hamuje zapędy kolegów z rządu i tłumaczy, że nowa ustawa budżetowa powinna zostać przygotowana z „rozwagą” - donosi środowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Uważam, że powinniśmy wykorzystać czas bardzo dobrej koniunktury, aby realizować ścieżkę konsolidacji fiskalnej i redukować deficyt – tłumaczyła minister. Dobra koniunktura sprawia, że wiele krajów UE notuje nadwyżki. W Polsce w 2017 roku łączna dziura w budżecie, samorządach i systemie ubezpieczeń społecznych sięgnęła 1,7 proc. PKB. Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że w tym roku będzie to 1,4 proc.

Czerwińska wskazała jednocześnie jeden wyjątek od oszczędności. – Mamy pewne priorytetowe programy, które realizujemy, chociażby 500 plus – zastrzegła.

Ministerstwo boi się, że bez zaciśnięcia pasa Polsce grozi powtórzenie scenariusza znanego z Węgier i Rumunii. Oba państwa zostały objęte przez KE procedurą nadmiernego odchylenia, która jest stosowana, gdy kraj nie obniża swojego deficytu strukturalnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.