Polska malutką Norwegią. Okazuje się, że Wielkopolska śpi na złożu gazu

Orlen znalazł gaz pod Wielkopolską. Będzie go wydobywał
Orlen znalazł gaz pod Wielkopolską. Będzie go wydobywał Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
PKN Orlen i PGNiG wspólnymi siłami odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Twierdzą, że da się z niego odessać 50 mln metrów sześciennych gazu rocznie. Brzmi nieźle, ale to niecałe 3 promile naszych potrzeb.

Według PKN Orlen, nowe złoże położone jest na terenie wspólnego obszaru projektowego Płotki w Wielkopolsce na koncesji Śrem-Jarocin. Zostało ono odkryte pod dotychczasowym odwiertem, mniej więcej 3 km pod poziomem gruntu.

Geolodzy od dawna twierdzą, że pod Wielkopolską mogą znajdować się całkiem spore złoża gazu. Wydobycie będzie możliwe mniej więcej za rok, chociaż nie znamy na razie kosztów budowy odpowiednich instalacji.

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek (zwany "Wszystko mogę") podkreślił w komunikacie, że jego firma zwiększa „bazę zasobów w kraju, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski”.

To akurat raczej pobożne życzenie, bo konsumpcja gazu w Polsce w 2017 roku wyniosła 17 miliardów metrów sześciennych. Czyli 340 razy więcej, niż rocznie będzie można wyciągnąć z nowego złoża.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.