Polska malutką Norwegią. Okazuje się, że Wielkopolska śpi na złożu gazu

Orlen znalazł gaz pod Wielkopolską. Będzie go wydobywał
Orlen znalazł gaz pod Wielkopolską. Będzie go wydobywał Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
PKN Orlen i PGNiG wspólnymi siłami odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Twierdzą, że da się z niego odessać 50 mln metrów sześciennych gazu rocznie. Brzmi nieźle, ale to niecałe 3 promile naszych potrzeb.

Według PKN Orlen, nowe złoże położone jest na terenie wspólnego obszaru projektowego Płotki w Wielkopolsce na koncesji Śrem-Jarocin. Zostało ono odkryte pod dotychczasowym odwiertem, mniej więcej 3 km pod poziomem gruntu.

Geolodzy od dawna twierdzą, że pod Wielkopolską mogą znajdować się całkiem spore złoża gazu. Wydobycie będzie możliwe mniej więcej za rok, chociaż nie znamy na razie kosztów budowy odpowiednich instalacji.

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek (zwany "Wszystko mogę") podkreślił w komunikacie, że jego firma zwiększa „bazę zasobów w kraju, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski”.

To akurat raczej pobożne życzenie, bo konsumpcja gazu w Polsce w 2017 roku wyniosła 17 miliardów metrów sześciennych. Czyli 340 razy więcej, niż rocznie będzie można wyciągnąć z nowego złoża.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.