Poznaliśmy wysokość podatku od wyprowadzki. Za ucieczkę z Polski trzeba będzie dużo zapłacić

Exit tax - Czechy to jeden z popularniejszych kierunków "ucieczek" polskich firm
Exit tax - Czechy to jeden z popularniejszych kierunków "ucieczek" polskich firm Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad wprowadzeniem exit tax, czyli tzw. „podatku od wyprowadzki” wymierzonego przede wszystkim w firmy, które przeskakują z państwa do państwa, by uniknąć płacenia daniny. Podatek ma zacząć obowiązywać od 2020 roku.


Niedawno w odpowiedzi na interpelację poselską resort przyznał, że prowadzi prace nad projektem nowelizującym dotychczasowe prawo. Teraz „Puls Biznesu” podaje pierwsze szczegóły, z których wynika, że podatek może być realnym utrudnieniem dla firm, które będą chciały przenosić swoją siedzibę za granicę.

Stawki exit tax
– Podatek będzie należny, gdy wartość przenoszonego biznesu lub jego części przekroczy 2 mln zł. Od sumy powyżej tego progu fiskus potrąci sobie 19 proc. Taka ma być stawka exit tax w Polsce – pisze "PB".

Nowe prawo ma ograniczyć zapędy firm działających w Polsce, które stosują optymalizację podatkową, polegającą na przeniesieniu całego przedsiębiorstwa do innej jurysdykcji podatkowej. Jednym słowem – decydują się płacić podatki w innym kraju.

Exit tax dla osób fizycznych
Nieco inne zasady będą dotyczyły osób fizycznych. Exit tax ma dotyczyć podatników, którzy mieszkają w Polsce od co najmniej 5 lat. Będzie obejmował nie tylko przychody związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale także akcje, papiery wartościowe, udziały w spółkach, czy pieniądze zainwestowane w fundusze inwestycyjne.

Jeżeli wartość niezrealizowanych zysków przekroczy 2 mln złotych, fiskus zabierze nam 3 proc. W przypadkach, gdy majątek będzie można tylko oszacować, stawka będzie jednak wyższa i będzie wynosić 19 proc. Z opodatkowania wyłączony będzie majątek trwały, ruchomy i nieruchomości.


Wprowadzenie exit tax nie jest kaprysem Ministerstwa Finansów. Polska została zobligowana do znowelizowana prawa przez dyrektywę unijną ATAD, wprowadzoną w 2016 roku. Unia sugeruje państwom członkowskim, by podatek stosować tylko wobec firm, objęcie daniną osób fizycznych jest już inicjatywą polskiego rządu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)