PiS walczył z wiatrakami. Będzie nas to kosztowało nawet 560 milionów złotych

Polskie gminy postanowiły zawalczyć o pieniądze, które muszą oddać inwestorom. Chodzi nawet o 560 mln złotych
Polskie gminy postanowiły zawalczyć o pieniądze, które muszą oddać inwestorom. Chodzi nawet o 560 mln złotych Foto: Damian Kramski / Agencja Gazeta
Najpierw podniesiono podatek od farm wiatrowych, więc gminy go pobierały. Potem go obniżono, więc gminy muszą oddać pieniądze inwestorom. Teraz samorządowcy domagają się tych pieniędzy – nawet 560 milionów złotych – od rządu PiS, bo to on wprowadził zamieszanie i uznał, że prawo działa wstecz.


Cała sprawa miała początek w zmianach prawa dotyczących podatków od farm wiatrowych. Partia rządząca przeforsowała ustawę, która nakazywała płacić dużo większe niż wcześniej podatki z tytułu posiadania nieruchomości. W efekcie wiele farm upadło, bo produkcja prądu z wiatru stała się nieopłacalna – wręcz trzeba było do niej dopłacać.

Wcześniej w branżę energetyki wiatrowej uderzono za sprawą tzw. zielonych certyfikatów. Spowodowało to falę bankructw.

Prawo działa wstecz?
Ale w tym roku prawo dotyczące farm wiatrowych i podatków od nieruchomości znowu się zmieniło i gminy, które wcześniej zgodnie z prawem pobierały podatki, teraz muszą je zwrócić. Ustawa weszła w życie latem, ale samorządy muszą oddać pieniądze pobierane od początku roku. I to wraz z odsetkami.

Według Leszka Świętalskiego, sekretarza generalnego Związku Gmin Wiejskich RP, cytowanego przez portal WysokieNapięcie.pl w skali całego kraju chodzi o 460 – 560 mln złotych. Konieczność zwrotu podatku zachwieje finansami wielu gmin, więc postanowiły walczyć o swoje pieniądze.


Zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej samorządy zapowiedziały wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli TK uzna za niekonstytucyjne działanie prawa wstecz (co jest zresztą zapisane w Konstytucji), to gminy wystąpią o rekompensatę utraconych korzyści do Skarbu Państwa. Portal WysokieNapięcie.pl podkreśla, że sprawą zainteresował się sam Jarosław Kaczyński.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.