Ministerstwo chce wprowadzić nową daninę. Zapowiada podatek od cukru

Będzie podatek od cukru w żywności?
Będzie podatek od cukru w żywności? Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
W zeszłym roku każdy z nas spożył statystycznie 44,5 kilograma cukru. To najwięcej od prawie 30 lat. Jednocześnie wydajemy coraz więcej na leczenie otyłości. Tamę zalewowi cukru chce postawić resort zdrowia, a fiskus ma już pomysł – podatek od cukru.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że bacznie przygląda się możliwości wprowadzenia nowej daniny. Podobne rozwiązania istnieją już w innych europejskich krajach. Powód jest jeden – spożywamy za dużo cukru.

Producenci dodają go do prawie każdego produktu spożywczego. Władze chcą ich zmusić do rozsądniejszego gospodarowania tym składnikiem.

Cukier podbija smak żywności. Słodka sprzedaje się po prostu lepiej. A przez to – nawet nieświadomie – zjadamy i wypijamy go rekordowe ilości. W efekcie tyjemy i musimy wydawać miliardy złotych w skali kraju na opiekę zdrowotną.

Za granicą działa
Podatki od cukru w żywności i napojach są już w wielu europejskich krajach. I pewnie będzie też tak w Polsce. Pomysł ma z jednej strony wsparcie Ministerstwa Zdrowia, obecnie również resortu finansów.

‒ Tego typu działania są już stosowane w innych państwach, gdzie wspierają promocję racjonalnego żywienia i propagują politykę prozdrowotną. Są to różnego rodzaju rozwiązania podatkowe, których funkcjonowaniu przygląda się również MF – twierdzi Ministerstwo Finansów, cytowane przez Dziennik.pl.

Wiadomo też, że fiskus pracuje nad nowymi wytycznymi dotyczącymi podatków od żywności. Celem jest zlikwidowanie mnogości mało logicznych stawek VAT na różne produkty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.