Władza wie, jak odpędzić Polaków od niezdrowego jedzenia. Zgadliście: podwyższą podatki

Niezdrowe jedzenie będzie objęte wyższymi podatkami - planuje Ministerstwo Finansów.
Niezdrowe jedzenie będzie objęte wyższymi podatkami - planuje Ministerstwo Finansów. Foto: Pixabay
Od kilku miesięcy Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wytycznymi, które mają zlikwidować problem absurdów w stawkach VAT. Dziś np. woda mineralna jest objęta podatkiem w wys. 23 proc. a słodkie napoje – 7 proc. Podobne różnice występują między sosem musztardowym i musztardą.


VAT na tzw. śmieciowe jedzenie
Przy okazji ministerstwo planuje zróżnicować stawki podatku między produktami zdrowymi oraz uważanymi na tzw. śmieciowe jedzenie.

Szczegóły nie są jeszcze znane, ale można się spodziewać, ż wyższe stawki będą miały np. chipsy, cola i słodycze, zaś owoce, woda czy zdrowe przegryzki – niższy.

Jak donosi Rzeczpospolita, Ministerstwo Finansów kieruje się zapisami Narodowego Programu Zdrowia, dotyczącymi przeciwdziałania otyłości i chorobom wynikłym z nieprawidłowego odżywania.

Przedsiębiorcy podkreślają jednak, że nie ma się z czego cieszyć. Chodzi o to, że ministerstwo przy ustalaniu stawek VAT chce zrezygnować z klasyfikacji statystycznej (PKWiU) i przejść na klasyfikację CN (nomenklatura scalona).

A to oznacza kolejne zmiany, chaos i nowe zasady, które z pewnością wprowadzą zamieszanie na rynku. Zastosowanie stracą wszelkie wydane wcześniej interpretacje i przepisy. Nie wiadomo jednak, czy będzie gorzej, niż obecnie, gdy poziom absurdu w stawkach podatkowych jest bardzo wysoki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych