Władza wie, jak odpędzić Polaków od niezdrowego jedzenia. Zgadliście: podwyższą podatki

Niezdrowe jedzenie będzie objęte wyższymi podatkami - planuje Ministerstwo Finansów.
Niezdrowe jedzenie będzie objęte wyższymi podatkami - planuje Ministerstwo Finansów. Foto: Pixabay
Od kilku miesięcy Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wytycznymi, które mają zlikwidować problem absurdów w stawkach VAT. Dziś np. woda mineralna jest objęta podatkiem w wys. 23 proc. a słodkie napoje – 7 proc. Podobne różnice występują między sosem musztardowym i musztardą.


VAT na tzw. śmieciowe jedzenie
Przy okazji ministerstwo planuje zróżnicować stawki podatku między produktami zdrowymi oraz uważanymi na tzw. śmieciowe jedzenie.

Szczegóły nie są jeszcze znane, ale można się spodziewać, ż wyższe stawki będą miały np. chipsy, cola i słodycze, zaś owoce, woda czy zdrowe przegryzki – niższy.

Jak donosi Rzeczpospolita, Ministerstwo Finansów kieruje się zapisami Narodowego Programu Zdrowia, dotyczącymi przeciwdziałania otyłości i chorobom wynikłym z nieprawidłowego odżywania.

Przedsiębiorcy podkreślają jednak, że nie ma się z czego cieszyć. Chodzi o to, że ministerstwo przy ustalaniu stawek VAT chce zrezygnować z klasyfikacji statystycznej (PKWiU) i przejść na klasyfikację CN (nomenklatura scalona).

A to oznacza kolejne zmiany, chaos i nowe zasady, które z pewnością wprowadzą zamieszanie na rynku. Zastosowanie stracą wszelkie wydane wcześniej interpretacje i przepisy. Nie wiadomo jednak, czy będzie gorzej, niż obecnie, gdy poziom absurdu w stawkach podatkowych jest bardzo wysoki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.