Uważajcie na ten lek uspokajający. Inspekcja wycofuje go ze sprzedaży

Z aptek wycofano lek na uspokojenie o nazwie Fenactil
Z aptek wycofano lek na uspokojenie o nazwie Fenactil Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Główny Inspektor Farmaceutyczny natychmiast wycofuje z obrotu znany środek uspokajający – Fenactil. Jeśli masz go w apteczce – zwróć do apteki. Powodem wycofania partii leku jest nietrzymanie norm.


Fenactil jest przepisywany na receptę, ma postać roztworu do robienia zastrzyków. Produkuje go warszawska Polfa.

Ten lek jest stosowany u osób, które cierpią z powodu stanów lękowych, schizofrenii, psychoz a także u autystyków.

Preparat wycisza i uspokaja pacjentów, likwidując uczucie splątania, stany lękowe, urojenia i nadmierną pobudliwość. Używany jest także przy leczeniu hipotermii, uciążliwych czkawkach, nudnościach i wymiotach.

Powodem wycofania leku przez GIF jest "uzyskanie wyniku poza specyfikacją dla parametru zawartości substancji pomocniczej wodorosiarczanu sodu w próbie stabilnościowej i archiwalnej oraz dla parametru zabarwienia płynu w próbie stabilnościowej".

Sprawa dotyczy partii o numerze: 01BA1017, z datą ważności do października 2019 roku.

Zaledwie kilka tygodni temu z obrotu wycofano leki na nadciśnienie zawierające walsartan. Mogło je przyjmować od 500 do 800 tysięcy Polaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.