Uważajcie na ten lek uspokajający. Inspekcja wycofuje go ze sprzedaży

Z aptek wycofano lek na uspokojenie o nazwie Fenactil
Z aptek wycofano lek na uspokojenie o nazwie Fenactil Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Główny Inspektor Farmaceutyczny natychmiast wycofuje z obrotu znany środek uspokajający – Fenactil. Jeśli masz go w apteczce – zwróć do apteki. Powodem wycofania partii leku jest nietrzymanie norm.

Fenactil jest przepisywany na receptę, ma postać roztworu do robienia zastrzyków. Produkuje go warszawska Polfa.

Ten lek jest stosowany u osób, które cierpią z powodu stanów lękowych, schizofrenii, psychoz a także u autystyków.

Preparat wycisza i uspokaja pacjentów, likwidując uczucie splątania, stany lękowe, urojenia i nadmierną pobudliwość. Używany jest także przy leczeniu hipotermii, uciążliwych czkawkach, nudnościach i wymiotach.

Powodem wycofania leku przez GIF jest "uzyskanie wyniku poza specyfikacją dla parametru zawartości substancji pomocniczej wodorosiarczanu sodu w próbie stabilnościowej i archiwalnej oraz dla parametru zabarwienia płynu w próbie stabilnościowej".

Sprawa dotyczy partii o numerze: 01BA1017, z datą ważności do października 2019 roku.

Zaledwie kilka tygodni temu z obrotu wycofano leki na nadciśnienie zawierające walsartan. Mogło je przyjmować od 500 do 800 tysięcy Polaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.