"Jedna z największych afer dekady". Wycofują z polskich aptek olbrzymie ilości podejrzanych leków

Tylko w 2017 r. sprzedano w polskich aptekach ponad 9 mln opakowań leków pochodzących z podejrzanej fabryki w Chinach.
Tylko w 2017 r. sprzedano w polskich aptekach ponad 9 mln opakowań leków pochodzących z podejrzanej fabryki w Chinach. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Leki na nadciśnienie. Od 500 do 800 tysięcy Polaków mogło przyjmować takie,, które w ogóle nie powinny trafić do obrotu. Chodzi o specyfiki zawierające walsartan.

Jak ujawnił „Dziennik Gazeta Prawna”, do polskich aptek od lat trafiały leki na nadciśnienie, których pochodzenie jest co najmniej niepewne. Chodzi o kilkadziesiąt wariantów popularnych leków, które pochodzą z pewnej chińskiej fabryki, co do której podejrzenia ma Europejska Agencja Leków. Jak komentują na łamach „DGP” eksperci, to jedna z największych farmaceutycznych afer ostatniej dekady.

Zagrożone leki
Na liście trefnych leków znalazły się m.in. Vanatex i Vanatex HCT, Avasart i Avasart Plus, Co-Nortivan i Nortivan, Valtap, Valorion, Tensart i Tensart HCT, Ivisart, Axudan i Axudan HCT, Awalone, Valsotens oraz Valsotens HCT. Europejskie władze podejrzewają, że leki - a przynajmniej niektóre ich partie - zostały zanieczyszczone. Nie ma jasności co do stopnia zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, co z kolei oznacza, że europejskie służby zostały postawione w stan pogotowia - w wariancie najbardziej optymistycznym leki mogą się jednak okazać bezpieczne, w wariancie pesymistycznym - mogą szkodzić zdrowiu.

Z danych „DGP” wynika, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdołał już wycofać z aptecznych półek ponad 177 tys. opakowań leków wątpliwej jakości. Ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej – tylko w maju sprzedano w aptekach ponad 772 tys. opakowań specyfików zawierających walsartan. W całym 2017 r. było to niemal 9,250 mln opakowań.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.