Ceny iPhone'ów mogą znacznie wzrosnąć. Wszystko przez agresywną politykę Trumpa

Ceny iPhone'ów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.
Ceny iPhone'ów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta
Donald Trump nie odpuszcza i wciąż walczy, by firmy wracały ze swoimi fabrykami do kraju. To, co dobre dla amerykańskiego budżetu, niekoniecznie musi jednak pasować konsumentom. W ostatnim tweecie prezydent USA uderzył konkretnie w Apple, a analitycy już szacują, o ile zdrożeją za chwilę iPhone'y.


– Ceny Apple'a mogą pójść w górę przez potężne cła, które możemy nałożyć na Chiny. Ale jest proste rozwiązanie – napisał w swoim stylu na twitterze Donald Trump. Prezydent USA proponuje koncernowi, by przeniósł swoje fabryki z Chin do USA.

Gdyby technologiczny potentat zdecydował się na taki krok, koszty produkcji mocno by jednak wzrosły. CNBC cytuje analityka z Bank of America Merrill Lynch, który uważa, że przeniesienie tylko 10 proc. montażu do USA skutkowałoby wzrostem cen o 8 proc. Przeniesienie połowy to już wzrost o 14 proc., a jeżeli Apple przeniesie całość do Stanów Zjednoczonych, ceny mogą pójść w górę nawet o 1/5.
Ile może kosztować iPhone po podwyżce?
W Polsce najbardziej wypasiona wersja iPhone'a X kosztowała w dniu premiery 5729 zł. Oznacza to, że po przeniesieniu produkcji ta kwota, teoretycznie, mogłaby skoczyć nawet do jakiś 6,8 tys. zł.

Z drugiej strony – Apple mógłby również zmniejszyć wysokość podwyżek, korzystając ze swoich przepastnych kieszeni. W ubiegłym roku gigant z Cupertino pochwalił się, że ma 250 mld dolarów w gotówce i innych płynnych aktywach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.