Ceny iPhone'ów mogą znacznie wzrosnąć. Wszystko przez agresywną politykę Trumpa

Ceny iPhone'ów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.
Ceny iPhone'ów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta
Donald Trump nie odpuszcza i wciąż walczy, by firmy wracały ze swoimi fabrykami do kraju. To, co dobre dla amerykańskiego budżetu, niekoniecznie musi jednak pasować konsumentom. W ostatnim tweecie prezydent USA uderzył konkretnie w Apple, a analitycy już szacują, o ile zdrożeją za chwilę iPhone'y.

– Ceny Apple'a mogą pójść w górę przez potężne cła, które możemy nałożyć na Chiny. Ale jest proste rozwiązanie – napisał w swoim stylu na twitterze Donald Trump. Prezydent USA proponuje koncernowi, by przeniósł swoje fabryki z Chin do USA.

Gdyby technologiczny potentat zdecydował się na taki krok, koszty produkcji mocno by jednak wzrosły. CNBC cytuje analityka z Bank of America Merrill Lynch, który uważa, że przeniesienie tylko 10 proc. montażu do USA skutkowałoby wzrostem cen o 8 proc. Przeniesienie połowy to już wzrost o 14 proc., a jeżeli Apple przeniesie całość do Stanów Zjednoczonych, ceny mogą pójść w górę nawet o 1/5.
Ile może kosztować iPhone po podwyżce?
W Polsce najbardziej wypasiona wersja iPhone'a X kosztowała w dniu premiery 5729 zł. Oznacza to, że po przeniesieniu produkcji ta kwota, teoretycznie, mogłaby skoczyć nawet do jakiś 6,8 tys. zł.

Z drugiej strony – Apple mógłby również zmniejszyć wysokość podwyżek, korzystając ze swoich przepastnych kieszeni. W ubiegłym roku gigant z Cupertino pochwalił się, że ma 250 mld dolarów w gotówce i innych płynnych aktywach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.