Ceny iPhone'ów mogą znacznie wzrosnąć. Wszystko przez agresywną politykę Trumpa

Ceny iPhone'ów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.
Ceny iPhone'ów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta
Donald Trump nie odpuszcza i wciąż walczy, by firmy wracały ze swoimi fabrykami do kraju. To, co dobre dla amerykańskiego budżetu, niekoniecznie musi jednak pasować konsumentom. W ostatnim tweecie prezydent USA uderzył konkretnie w Apple, a analitycy już szacują, o ile zdrożeją za chwilę iPhone'y.

– Ceny Apple'a mogą pójść w górę przez potężne cła, które możemy nałożyć na Chiny. Ale jest proste rozwiązanie – napisał w swoim stylu na twitterze Donald Trump. Prezydent USA proponuje koncernowi, by przeniósł swoje fabryki z Chin do USA.

Gdyby technologiczny potentat zdecydował się na taki krok, koszty produkcji mocno by jednak wzrosły. CNBC cytuje analityka z Bank of America Merrill Lynch, który uważa, że przeniesienie tylko 10 proc. montażu do USA skutkowałoby wzrostem cen o 8 proc. Przeniesienie połowy to już wzrost o 14 proc., a jeżeli Apple przeniesie całość do Stanów Zjednoczonych, ceny mogą pójść w górę nawet o 1/5.
Ile może kosztować iPhone po podwyżce?
W Polsce najbardziej wypasiona wersja iPhone'a X kosztowała w dniu premiery 5729 zł. Oznacza to, że po przeniesieniu produkcji ta kwota, teoretycznie, mogłaby skoczyć nawet do jakiś 6,8 tys. zł.

Z drugiej strony – Apple mógłby również zmniejszyć wysokość podwyżek, korzystając ze swoich przepastnych kieszeni. W ubiegłym roku gigant z Cupertino pochwalił się, że ma 250 mld dolarów w gotówce i innych płynnych aktywach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.