Ceny iPhone'ów mogą znacznie wzrosnąć. Wszystko przez agresywną politykę Trumpa

Ceny iPhone'ów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.
Ceny iPhone'ów mogą wzrosnąć nawet o 20 proc. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta
Donald Trump nie odpuszcza i wciąż walczy, by firmy wracały ze swoimi fabrykami do kraju. To, co dobre dla amerykańskiego budżetu, niekoniecznie musi jednak pasować konsumentom. W ostatnim tweecie prezydent USA uderzył konkretnie w Apple, a analitycy już szacują, o ile zdrożeją za chwilę iPhone'y.

– Ceny Apple'a mogą pójść w górę przez potężne cła, które możemy nałożyć na Chiny. Ale jest proste rozwiązanie – napisał w swoim stylu na twitterze Donald Trump. Prezydent USA proponuje koncernowi, by przeniósł swoje fabryki z Chin do USA.

Gdyby technologiczny potentat zdecydował się na taki krok, koszty produkcji mocno by jednak wzrosły. CNBC cytuje analityka z Bank of America Merrill Lynch, który uważa, że przeniesienie tylko 10 proc. montażu do USA skutkowałoby wzrostem cen o 8 proc. Przeniesienie połowy to już wzrost o 14 proc., a jeżeli Apple przeniesie całość do Stanów Zjednoczonych, ceny mogą pójść w górę nawet o 1/5.
Ile może kosztować iPhone po podwyżce?
W Polsce najbardziej wypasiona wersja iPhone'a X kosztowała w dniu premiery 5729 zł. Oznacza to, że po przeniesieniu produkcji ta kwota, teoretycznie, mogłaby skoczyć nawet do jakiś 6,8 tys. zł.

Z drugiej strony – Apple mógłby również zmniejszyć wysokość podwyżek, korzystając ze swoich przepastnych kieszeni. W ubiegłym roku gigant z Cupertino pochwalił się, że ma 250 mld dolarów w gotówce i innych płynnych aktywach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.