Carrefour uruchamia zupełnie nowy sklep. „Chcemy stać się pionierem”

Carrefour otwiera w Warszawie sklep z żywnością bio i ekologiczną
Carrefour otwiera w Warszawie sklep z żywnością bio i ekologiczną Robert Robaszewski/Agencji Gazeta
Carrefour Polska rusza z nowym formatem sklepów. Sieć otworzy w Warszawie placówki Carrefour Bio, w której będzie sprzedawać żywność bio i ekologiczną. Jeżeli pomysł znajdzie uznanie wśród klientów, zostanie rozszerzony na resztę kraju.


Sieć testuje w Warszawie nowy koncept, który wpisuje się w ogólną politykę firmy. Francuska grupa wdraża bowiem program Act fo Food, który ma polegać na poprawie jakości jedzenia – informuje portal "Dla Handlu".

"Chcemy stać się pionierem"
– Nasze priorytety na 2018 rok to przede wszystkim dalszy rozwój nowoczesnych rozwiązań oraz rozpoczęcie w Polsce transformacji żywieniowej. Chcemy stać się pionierem w zakresie oferty zdrowych produktów i być siecią pierwszego wyboru dla klientów poszukujących wysokiej jakości w przystępnych cenach - mówił w ubiegłym roku dyrektor wykonawczy Guillaume de Colonges.

W jej ramach na Zdrowej Półce pojawi się 1500 artykułów prozdrowotnych i dietetycznych, a produkty Carrefour bio będą sprzedawane z 10 proc. rabatem. Sieć chce również wycofać do 2025 roku jaja klatkowe. Rozwijane będą również kontrakty farmerskie podpisywane z lokalnymi dostawcami warzyw i owoców.

Carrefour chce się w ten sposób załapać na rosnąca popularność żywności bio i ekologicznej. W Polsce trend na razie raczkuje. W naszym kraju konsument wydaje na tego typu produkty średnio 30 zł, w Niemczech – 180 zł rocznie.

Bio koncept nie jest pierwszym eksperymentem Carrefoura w ostatnim czasie. Sieć otworzyła niedawno w Warszawie 'supermarket przyszłości" naszpikowany nowoczesnymi technologiami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.