Jak głosowali polscy deputowani w sprawie ACTA2? PO samo dało argumenty PiS-owi

Polscy eurodeputowani podzieleni w sprawie ACTA2
Polscy eurodeputowani podzieleni w sprawie ACTA2 Instagram.com/europeanparliament/
Ta sprawa znowu dzieli. Politycy PiS alarmują, że eurodeputowani Platformy Obywatelskiej poparli przepisy zwane ACTA2. Grzmią, że PO dokonuje zamachu na wolność słowa. Nowe przepisy przeszły właśnie przez Parlament Europejski. Według ich krytyków zniszczą one wolność w sieci.

Faktycznie, za przyjęciem przepisów zwanych ACTA2 była większość eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej. Fakt ten właśnie zaczęli mocno podnosić ich polityczni konkurenci z Prawa i Sprawiedliwości. Tomasz Poręba z PiS określił to jako "czarny dzień dla wolności w internecie". W sukurs idą mu inni koledzy i koleżanki z prawej strony sceny politycznej.
Pojawiają się nawet głosy, mówiące o tym, że PiS zagłosował przeciw ACTA2 tylko po to, by móc zaatakować PO. Brzmi to może dziwnie, ale faktem jest, że sprawa nowych przepisów niezbyt rozgrzewała polską politykę.

Kto za, kto przeciw?
Za przyjęciem dokumentu głosowało 438 europosłów. Przeciw było 226, od głosu wstrzymało się natomiast 39 osób. Widać więc, że głosowanie odbyło się według kluczy partyjnych.

Największe kontrowersje budzi art. 11 znany szerzej jako "podatek od linków". Przewiduje on, że wydawcy będą mogli żądać zapłaty za umieszczenie odnośników do ich materiałów na innej stronie. Podobne przepisy w Hiszpanii spowodowały, że z tego kraju zniknęła usługa Google News. Z przepisów będą jednak wyłączeni mali wydawcy, to efekt poprawek dokonanych w ostatniej chwili.

Przeciwnicy ACTA2 ostrzegają przed "cenzurą w internecie", zaś ich zwolennicy (w tym muzycy i inni twórcy) wskazują, że zmiana prawa jest konieczna, by ich chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości.

Pełny tekst dokumentu znajdziecie na stronach Europarlamentu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.