Za wysokie rachunki? Oto aplikacje na telefon, które oszczędzą pieniądze za ciebie

Istnieją aplikacje na telefon, które pomogą użytkownikom w oszczędzaniu pieniędzy.
Istnieją aplikacje na telefon, które pomogą użytkownikom w oszczędzaniu pieniędzy. flickr.com / m01229 / CC BY 2.0
Wielu ludzi ma problem z wydawaniem pieniędzy - jedni kurczowo gromadzą oszczędności i nie wydają ich wcale, inni kompulsywnie "szastają" forsą ledwo wiążąc koniec z końcem. Jeśli utożsamiasz się z drugą grupą, a na myśl o płaceniu rachunków robi ci się gorąco, oto kilka aplikacji, dzięki którym na bieżąco skontrolujesz swoje wydatki i zaoszczędzisz trochę grosza.


Wallet i Kontomierz
W zarządzaniu domowym budżetem pomóc może darmowa aplikacja Wallet (w sklepie Play) lub analogiczna AppleWallet (na systemach iOS). Przechowuje ona karty płatnicze co sprawia, że nasze wydatki są na bieżąco zapisywane w aplikacji i katalogowane. Dzięki temu kontrolujemy, ile wydaliśmy i na co.


Aplikacja umożliwia również zapisywanie celów finansowych, budżetów czy zaplanowanych transakcji. Wallet może nam także przypomnieć w odpowiednim czasie o uregulowaniu zaległych płatności.

Podobnym działaniem charakteryzuje się serwis Kontomierz. Po zalogowaniu, umożliwia on zgromadzenie wszystkich rachunków w jednym miejscu, na podstawie których analizuje wydatki i przychody.

W Kontomierzu użytkownik może również ustalić wysokość budżetu w dowolnych kategoriach wydatków. W przypadku przekroczenia zaplanowanej kwoty, serwis poinformuje o tym. Może również podpowiedzieć, w jakie produkty inwestycyjne warto włożyć pieniądze.

Listonic
Ile razy zdarza się, że wychodząc do spożywczaka po ziemniaki, wychodzimy z niego z całą torbą zakupów, nabytych pod wpływem chwili? Jeśli takie sytuacje spotykają cię zbyt często, rozwiązaniem na świadome kontrolowanie wydatków jest tworzenie listy zakupów i trzymanie się jej.


Zamiast spisania listy na kartce, wykaz produktów do kupienia można stworzyć w telefonie. Wygodną aplikacją jest Listonic (na iOS i Android), w której użytkownik, oprócz zrobienia listy zakupów, może również zaimportować produkty z przepisów z blogów kulinarnych współpracujących z producentami aplikacji. Na podstawie wybranych pozycji z listy zakupów, Listonic podrzuca również porady kulinarne.


Fuelio
Choć ceny za paliwo rosną, nasze wydatki na nie - nie muszą. Dzięki aplikacjom śledzącym tankowanie, takimi jak Fuelio (na telefony z systemem Android), użytkownik może kontrolować swoje wydatki na paliwo, ale także jego zużycie i przejechany dystans.

Nie dość, że aplikacja umożliwia zapisywanie miejsca tankowań na mapie poprzez lokalizacje pobieraną z GPS, to także informuje o cenach paliwa na różnych stacjach benzynowych, a to dzięki użytkownikom Fuelio, którzy na bieżąco aktualizują cennik.

Mint, Paragon
Przechowywanie paragonów to dla niektórych istny koszmar. Czasem jest ich tak dużo, że te najważniejsze łatwo umykają w gąszczu niepotrzebnych. Z pomocą przychodzą wtedy takie aplikacje jak Paragon czy Mint (obie dostępne dla iOS i Android), które umożliwiają przechowywanie i katalogowanie kwitków.

Wielu ekspertów od oszczędzania poleca rozpoczęcie kontrolowania swoich wydatków poprzez czytanie paragonów. Sprawdzanie, ile i na co się wydaje pozwoli na bieżąco kontrolować przypływy i odpływy pieniędzy.

Splitwise
Kiedy wraz ze znajomymi zrzucacie się na prezent urodzinowy dla kolegi, zamawiacie pizzę czy robicie zakupy na wspólny wyjazd, łatwo pogubić się w liczbach - kto, komu i ile jest winien.

Darmowa aplikacja Splitwise (w telefonach z systemem iOS i Android), została stworzona właśnie w takich sytuacjach - kiedy dzielenie rachunku ze znajomymi kończy się słowami: „to kiedyś się rozliczymy” lub „następnym razem ty zamówisz”.

Dzięki aplikacji, w której użytkownicy łączą się w grupy, wydatki zapisują się w jednym miejscu. Jeśli z kimś się jeszcze nie rozliczyliśmy, aplikacja umożliwia wysłanie na skrzynkę mailową dłużnika przypomnienie o długu. To pozwala na przyjacielską i nienarzucającą windykację długów,