W PGZ zmieniają prezesów jak rękawiczki. Czterech szefów w trzy lata, teraz człowiek premiera

Nowym prezesem PGZ został Witold Słowik, człowiek premiera
Nowym prezesem PGZ został Witold Słowik, człowiek premiera Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Jeden prezes zrezygnował, jest już kolejny. Człowiek Błaszczaka odszedł, człowiek Morawieckiego przyszedł. Polska Grupa Zbrojeniowa, zrzeszająca 60 państwowych firm obronnych, straciła i zyskała prezesa, ale kłopotów się nie pozbyła.


Według informacji Rzeczpospolitej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał na szefa PGZ Witolda Słowika. Ledwie dzień wcześniej to stanowisko opuścił Jakub Skiba – podobno zrezygnował sam z przyczyn osobistych.

W komentarzach dotyczących jego dymisji powtarzają się jednak stwierdzenia, że został do niej zmuszony.

Co się dzieje w PGZ?
Skiba w liście opublikowanym na stronie PGZ poinformował, że sytuacja w sektorze obronnym jest trudna. Nie była to jednak samokrytyka, były prezes obarczył winą poprzednie rządy.

PGZ ma obecnie ok. 5,5 mld zł rocznego przychodu i odpowiada za dostarczanie podstawowego uzbrojenia i wyposażenia dla polskiej armii. Mimo to przynosi straty, tak było i w roku 2016, i 2017.

Eksperci przypominają, że Skibę zastępuje Słowik, kojarzony z ekipą premiera Morawieckiego. Tymczasem do tej pory za wybór prezesa PGZ odpowiadał minister obrony narodowej. Oznacza to umocnienie roli premiera – ma teraz pod swoimi skrzydłami kolejne przedsiębiorstwo, zatrudniające 17 tysięcy pracowników.

Trudno jednak dziwić się faktowi, że Państwowa Grupa Zbrojeniowa ma kłopoty. Według Najwyższej Izby Kontroli powstała bez żadnego pomysłu, ani wcześniejszej analizy. Po prostu – tak zdecydowano.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.