Rekordowa kara dla Raiffeisena. Tyle nie zapłacił jeszcze żaden bank w Polsce

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na bank rekordowo wysoką karę – 50 mln złotych
Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na bank rekordowo wysoką karę – 50 mln złotych Franciszek Mazur/Agencja Gazeta
Raiffeisen Bank Polska cierpi na związkach z Domem Maklerskim W Investment. Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na bank rekordowo wysoką karę – 50 mln złotych.


Raiffeisen Bank Polska miał zabezpieczać majątek W Investment i dbać o prawidłowość rozliczeń z klientami. Fundusz obiecywał klientom zyski w inwestycje w polskie lasy, ziemię rolną czy domy starości. Spółka sprzedawała certyfikaty zamkniętych funduszy inwestycyjnych: Inwestycje Rolne, Lasy Polskie, Inwestycje Selektywne i Vivante. Po pewnym czasie okazało się, że klienci nie mogą wypłacić pieniędzy – poszkodowanych zostało 2 tys. osób na kwotę niemal 0,5 mld złotych.

Kara dla Raiffeisena
W tym momencie oczy KNF zwróciły się w stronę Raiffeisena. W sierpniu KNF poinformowała, że wszczyna cztery postępowania administracyjne przeciwko bankowi.

„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł właśnie do informacji o wysokości kar, jakie zostały nałożone na Raiffeisen. A te są rekordowe. Na mocy prawa bankowego KNF nałożył na bank 50 mln złotych kary (do tej pory najwyższa do 0,5 mln). Dodatkowe 5 mln wlepiono RBP za niewywiązywanie się z roli depozytariusza funduszy.

Wspomniane kary zostały nałożone w wyniku decyzji pierwszej instancji nadzoru. Raiffeisen może się jeszcze odwoływać w samym KNF, a później także na drodze sądowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.