Sapkowski za mało zarobił na grze "Wiedźmin". Żąda dodatkowych 60 mln złotych

Andrzej Sapkowski zażądał od CD Projekt 60 mln zł dopłaty za prawa do "Wiedźmina".
Andrzej Sapkowski zażądał od CD Projekt 60 mln zł dopłaty za prawa do "Wiedźmina". Foto: Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Od dawna krążyły w sieci informacje, że Andrzej Sapkowski, autor m.in. sagi o Białym Wilku, sprzedał prawa do produkcji gdy na podstawie swoich powieści za przysłowiową czapkę gruszek. Najwyraźniej postanowił to zmienić i obecnie domaga się od CD Projekt co najmniej 60 mln złotych.


Sprawa wypłynęła w komunikacie giełdowym spółki. Zgodnie z prawem musi ona informować o sprawach, które wpływają na jej kondycję finansową. Komunikat powiadamia o tym, że prawnicy Andrzeja Sapkowskiego zażądali od CD Projektu zapłaty dodatkowych co najmniej 60 mln złotych.

Powołują się na ustawę o prawach autorskich i fragment o wynagrodzeniu dla twórcy, które jest zbyt niskie w stosunku do korzyści osiągniętych przy okazji eksploatacji utworu. W wezwaniu do zapłaty twierdzą oni, że „właściwie wynagrodzenie winno opiewać na 6 proc. uzyskanych korzyści”.

– Odliczając nawet to, co autor uzyskał do tej pory, jak i jednocześnie uwzględniając wzrost zysków ze sprzedaży w szczególności gry Wiedźmin 3 wraz z dodatkami, uznajmy że roszczenie na tę chwilę opiewa co najmniej na 60 mln zł – napisali.

CD Projekt kręci nosem
Producent gier nie zgadza się z tą argumentacją i podkreśla, że Sapkowski dostał tyle, ile chciał a umowa jest zgodna z prawem i wiążąca. Pozostawia jednak pewną furtkę, bo podkreśla, iż chce zachować dobre relacje Sapkowskim i spróbuje polubownie rozwiązać sprawę.


Niedawno wyszło na jaw, że Andrzej Sapkowski faktycznie nie zarobił wiele na sprzedaży praw do gry. Była to suma 35 tysięcy złotych.

– To było głupie. Byłem na tyle głupi, że zostawiłem wszystko w ich rękach, ponieważ nie wierzyłem w ich sukces. Ale kto mógł przewidzieć taką popularność? Ja na pewno nie – mówił Sapkowski portalowi Eurogamer.

W ostatnich wywiadach podkreślał jednak, że jej twórcy zasługują na każdą złotówkę, którą zarobili.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.