Gigantyczne dotacje na Fundusz Kościelny. Wiemy, o ile wzrosły za rządów PiS-u

Ile pieniędzy z budżetu państwa idzie na Fundusz Kościelny? Rząd PiS przeznaczy na Fundusz Kościelny znacznie więcej pieniędzy, bo ponad 550 mln zł w cztery lata, niż za swoich czasów przeznaczyła koalicja PO-PSL
Ile pieniędzy z budżetu państwa idzie na Fundusz Kościelny? Rząd PiS przeznaczy na Fundusz Kościelny znacznie więcej pieniędzy, bo ponad 550 mln zł w cztery lata, niż za swoich czasów przeznaczyła koalicja PO-PSL fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Fundusz Kościelny to pieniądze przeznaczane przez państwo na emerytury i składki zdrowotne duchownych wszystkich wyznań, choć głównym beneficjentem jest Kościół Katolicki. Rząd uwzględnia je w corocznej ustawie budżetowej, jednak w ciągu ostatnich czterech lat dotacje te znacznie wzrosły.


W latach 2011-2015 za czasów koalicji PO-PSL na Fundusz Kościelny przeznaczono ok. 400 mln zł. Tymczasem w porównaniu z rokiem 2014 dzisiejsza kwota wzrosła o ponad 50 proc. Wtedy na fundusz przeznaczano 94 mln rocznie, w tym roku dotacja wzrosła do 156 mln.

400 mln od PO, 550 mln od PiS
Jak wyliczył serwis next.gazeta.pl, biorąc pod uwagę plan budżetu na przyszły rok i dotację w wysokości 140 mln zł, rząd PiS w ciągu czterech lat przeznaczy na Fundusz Kościelny ponad 550 mln zł.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, obecny rok był wyjątkowo kosztowny dla budżetu pod kątem składek emerytalnych i zdrowotnych dla duchownych. Jednak z roku na rok kwota, którą pochłania jest coraz wyższa. Do 2012 r. było to mniej niż 100 mln zł. W 2013 r. kosztował 118 mln, w 2014 r. - 133 mln, w 2015 r. - 128 mln, a rok później - 145 mln zł. 
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych