Zbadano, jak zakaz handlu naprawdę wpłynął na stacje benzynowe. Wyniki są zaskakujące

O tym, że stacje benzynowe wygrały na wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele nie trzeba nikogo przekonywać
O tym, że stacje benzynowe wygrały na wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele nie trzeba nikogo przekonywać Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta
Jeśli jednak mielibyśmy wskazać kanał sprzedaży, który jest zwycięzcą wprowadzonej ustawy - z pewnością są to stacje benzynowe – ocenia firma badawcza Nielsen. Przygotowany przez nią raport dostarcza jednak konkretnych liczb i trzeba przyznać, że wzrost sprzedaży na stacjach jest naprawdę ogromny.

O tym, że stacje benzynowe wygrały na wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy pojawić się w niedzielne popołudnie w jednej z placówek, by zobaczyć długie kolejki do kas, a gros stojących w niej klientów bynajmniej nie zamierza płacić za paliwo.

Wzrost o 30 proc.
Nielsen postanowił jednak dokładniej zbadać to zjawisko. I okazało się, że w okresie od marca do czerwca 2018 r., w porównaniu do poprzedniego roku, sprzedaż produktów spożywczych w kanale stacji benzynowych wzrosła o prawie 30 proc., podczas gdy cały rynek rozwijał się w tempie 5,1 proc.

Firma badawcza zauważyła, że przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Wpływ na wzrosty może mieć np. to, że Polacy coraz więcej produktów kupują „w drodze”. Obowiązujący od początku marca zakaz handlu w niedziele jest jednak wymieniany przez Nielsena jako główny czynnik.


- Dzięki obowiązującej ustawie, stacje benzynowe zyskały takich tygodni blisko 26, w dalszej perspektywie jeszcze więcej (ustawa zakłada, że w kolejnym roku wolną od handlu niedzielą będzie tylko jedna w miesiącu, a za dwa lata we wszystkie niedziele obowiązywał będzie zakaz) – zauważa Nielsen, cytowany przez portal "Dla Handlu".

Efekt oddziaływania zakazu widać również w wynikach finansowych poszczególnych sieci. W wynikach za drugi kwartał Orlen pokazał rekordowy zysk ze sprzedaży detalicznej, która w ujęciu rok do roku wzrosła aż o 18 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.