W tym wyścigu Biedronka odpuściła. Największy konkurent bije ją na głowę

Która sieć handlowa wydaje najwięcej na reklamę w telewizji?
Która sieć handlowa wydaje najwięcej na reklamę w telewizji? Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
W ostatnich latach Biedronka prowadziła praktycznie w każdym rankingu, jaki można by sobie wymyślić. Portugalska sieć ma w Polsce największe obroty i przeprowadza najbardziej skuteczne akcje marketingowe. Pod względem wydatków na reklamę w telewizji wyraźnie wyprzedza ją jednak jej największy konkurent – Lidl.

Branża handlowa to dla speców od reklamy bardzo wdzięczny klient. Sieci na promocję w telewizji, prasie i internecie przeznaczają ogromne budżety – dość powiedzieć, że według niedawnego badania Instytutu Monitorowania Mediów wydają więcej niż firmy farmaceutyczne czy telekomunikacyjne.

Te pole to jedno z miejsc konfrontacji dwóch największych dyskontów w Polsce - Biedronki i Lidla. W ostatnim czasie obaj konkurenci wydawali zbliżone pieniądze np. między 20 a 26 sierpnia Biedronka na reklamę w TV wydała 9,5 mln złotych, a Lidl 7,3 mln.

Wydatki reklamowe sieci handlowych
Ostatni okres to już jednak bezsprzeczna dominacja niemieckiego dyskontu. Między 17 a 30 września Lidl wydał 33 mln złotych, podczas gdy Biedronka zaledwie 14,1 mln - podaje portal "Dla Handlu", powołując się na dane firmy badawczej Nielsen.


Warto jednak zauważyć, że Portugalczycy zyskują darmową reklamę dzięki swoim maskotkom. Badanie „Top Marka” wykazało, że ekwiwalent reklamowy wszystkich publikacji o Biedronce tylko w 2016 roku wyniósł 168,7 mln zł. Duża w tym zasługa akcji "Gang Świeżaków".

Niedawno dyskont ruszył natomiast z akcją "Gang Słodziaków". O tym, że i ta kampania odnosi marketingowy sukces niech świadczy chociażby fakt, że klienci już posuwają się do kradzieży naklejek, które można potem wymienić na pluszaki. Być może Biedronce nakłady na płatną promocję są w tej chwili zwyczajnie niepotrzebne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.