Eksperci wycenili, ile warta jest Polska. Tak wypadamy na tle innych krajów

Polska zajęła 23. pozycję w rankingu Nation Brands.
Polska zajęła 23. pozycję w rankingu Nation Brands. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Marka narodowa "Polska" jest warta 650 miliardów dolarów. Tak wycenili ją specjaliści z brytyjskiej firmy doradczej Brand Finance. W tym specyficznym rankingu Polska zajmuje 23. pozycję, co jest też swoistym potwierdzeniem uznania dla polskiej gospodarki.


Nation Brands to ranking, który tworzony jest na podstawie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Światowego Forum Gospodarczego w Davos oraz fDI Intelligence.

– Wartość marki zależy przede wszystkim od czynników makroekonomicznych i rozmiaru gospodarki, a w mniejszym stopniu od bieżącej polityki czy działań promocyjnych – podkreśla Konrad Jagodziński z Brand Finance.

Efekt? – Dzięki pozytywnym prognozom gospodarczym Polska odnotowała 14-procentowy wzrost wartości marki narodowej, nieco powyżej średniego światowego poziomu wzrostu rzędu 12 proc., co pozwoliło na utrzymanie 23. pozycji w rankingu – kwituje ekspert.

Jaki kraj jest najcenniejszy?
Niekwestionowanym liderem są Stany Zjednoczone (wartość 26 bln dol.), pomimo kontrowersyjnej polityki Białego Domu. Kolejne pozycje zajmują Chiny (12,8 bln), Niemcy (5,1 bln), Wielka Brytania (3,7 bln) i Japonia (3,6 bln dol.).

Łyżka dziegciu w beczce miodu to tzw. szczegółowa analiza siły marki – wskaźnik opracowywany na podstawie danych dotyczących społeczeństwa, rynku obrotu dóbr i inwestycji. Tu Polska awansowała o trzy „oczka”, do 51. pozycji, ale siła marki spadła z 65,7 do 65 pkt.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.