"Przydałoby się, żeby Lidl był polski", bo Niemcy rozpętali wojnę. Absurdalne tezy Glińskiego

Oczywiście, że by się przydało, żeby Lidl był polski - mówi wicepremier Piotr Gliński
Oczywiście, że by się przydało, żeby Lidl był polski - mówi wicepremier Piotr Gliński Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta
Wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński, chce domagać się od Niemiec reparacji za drugą wojnę światową. Narzeka na nadmiar niemieckiego kapitału w Polsce i nie widzi wielkich przeszkód w tym, by żądać od Niemców pieniędzy. Takie absurdalne twierdzenia wygłosił na antenie RMF.

Gliński był gościem Roberta Mazurka. Całej audycji można wysłuchać na stronach RMF24.pl.
Jednym z wątków, które poruszył Mazurek, był temat reparacji wojennych. Przypomniał, że Grecja w najbliższym czasie może wystąpić do Niemiec z żądaniem zapłaty 280 miliardów euro za skutki wojny. Dziennikarz zapytał Glińskiego, czy Polska będzie się domagać reparacji od Niemiec.

– Jak pan wie przygotowujemy się do tego nie od dzisiaj. Nie było żadnej sensownej rekompensaty dla wszelkich strat jakie Polska doznała z powodu rozpętania drugiej wojny światowej przez Niemcy, i ja nie mówię tylko o kwestiach materialnych, ale i wielu innych – mówił Gliński.

– Mamy obowiązek, deklaracji politycznej nie ma, być może ja wychodzę przed szereg, ale uważam, że Polsce się takie reparacje po prostu należą. Polska straciła pół miliona obiektów zabytkowych, dóbr kultury. A z państwem niemieckim mamy niewielkie szanse na zwroty – perorował wicepremier.


Żart? Niekoniecznie
– Reparacje nam się należą? Może na początek znacjonalizujemy im Lidla? – zażartował Mazurek.

– Oczywiście, że by się przydało, żeby Lidl był polski. Konsekwencją drugiej wojny światowej jest ta sytuacja, że kapitał niemiecki, bardzo dobrze, że jest, ale jest go za dużo – stwierdził Gliński.

– W Polsce jest za dużo kapitału niemieckiego? – dopytywał Mazurek.

– Oczywiście, że tak. Pan sobie wyobraża na przykład, żeby w takiej ilości, w takim zakresie polski kapitał był w Niemczech? – zapytał wicepremier.

– W ogóle sobie nie wyobrażam, by polski kapitał był w takiej ekspansji, może jest go po prostu za mało – odparł dziennikarz.

– No ale to są konsekwencje drugiej wojny światowej. A kto drugą wojnę światową rozpętał? – drążył Gliński.

Wypowiedzi premiera od razu doczekały się silnego odzewu internautów. Większość nie pozostawia na nich suchej nitki.

Wiele osób przypomina, że Lidl sprzedaje przecież mnóstwo polskich towarów, bardzo dużo też eksportuje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.