W polskiej policji zaroi się od Rosjan i Ukraińców? Petycja jest już w Sejmie

Autor petycji, chce, by w polskiej policji mogli pracować obcokrajowcy
Autor petycji, chce, by w polskiej policji mogli pracować obcokrajowcy 123rf.com
Polska policja zmaga się z ogromnym niedoborem kadr, ale autor petycji, która trafiła właśnie do Sejmu ma pomysł, jak rozwiązać ten problem. Dzięki zmianie brzmienia jednego z artykułów chce otworzyć drzwi do pracy w służbach mundurowych obcokrajowcom.


Obecnie służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii. Autor petycji, która wpłynęła do sejmowej komisji ds. petycji chce, by ten warunek został zniesiony – pisze „Puls HR”. Nowe brzmienie miało być następujące:

– Służbę w Policji może pełnić osoba zameldowana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do pełnienia służby, posiadająca prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej o nieposzlakowanej opinii – czytamy we wniosku.

Wnioskodawca podkreśla, że jeżeli policja nie otworzy się na obywateli z krajów UE, Ukraińców, Białorusinów czy Rosjan z Kartą Polaka, to wkrótce Polacy „będą musieli liczyć tylko i wyłącznie na strażników gminnych lub sami z bronią w rękach bronić się przed napastnikami, złodziejami, gwałcicielami i mordercami”


Warunki pracy w policji
W 2018 roku policja chce zatrudnić dodatkowo niemal 6 tys. osób. Znaleźć chętnych jest jednak bardzo trudno. Powody to m.in. malejący prestiż zawodu i niskie płace – kursant może liczyć na 2 tys. złotych netto, początkujący policjant – na 2,8 tys. zł. Na dodatek policjantom cofnięto część uprawnień emerytalnych. Obecnie muszą przepracować 25 lat zanim będą mogli przejść na emeryturę.

– Nikt nie lubi, gdy się go nazywa milicjantem albo Kulsonem, prawda? Poza tym powiedzmy szczerze – nowe nabory to nie są ludzie, którzy marzyli o pracy w policji, ale poszli do firmy, bo nie mieli lepszego wyjścia. Spotkanie rozsądnego, inteligentnego człowieka w tej pracy jest coraz trudniejsze – opowiadał Konradowi Bagińskiemu z INNPoland.pl emerytowany policjant z wieloletnim stażem.

Potencjalnych kandydatów nie zachęcają zapewne również informacje o kolejnych oszczędnościach w służbach mundurowych. Policjanci muszą sobie sami kupować imienne identyfikatory, zrzucają się na tonery do drukarki, na własną rękę kupują nawet papier toaletowy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.