Niektóre e-sklepy oferują klientom darmowe produkty w zamian za przychylne komentarze

W zamian za pozytywny komentarz niektórzy sprzedający oferują zwrot pieniędzy wydanych na produkt.
W zamian za pozytywny komentarz niektórzy sprzedający oferują zwrot pieniędzy wydanych na produkt. Fot. 123rf.com
Specjaliści z brytyjskiej organizacji konsumenckiej Which? dowodzą, że „kupowanie” przychylnych komentarzy za darmowe produkty, a nawet gotówkę, jest częstą praktyką na najpopularniejszych platformach handlowych. Inna sprawa, że może się obrócić przeciw kupującym.


Śledczy grupy Which? zapisał się do kilku grup umożliwiających pisanie „płatnych” komentarzy m.in. na stronach sklepów sprzedających poprzez Amazon. Sprzedawcy oferowali poprzez te grupy możliwość otrzymania zwrotu pieniędzy wydanych na produkt w zamian za wystawienie pozytywnego komentarza.

Jak podkreśla organizacja, jej analityk domykał transakcje szczerymi komentarzami – co w trzech na pięć przypadków skończyło się wstrzymaniem zwrotu wydanej kwoty: komentarze były zbyt krytyczne lub sprzedawca nie reagował na próbę kontaktu. Zdarzyło się, że sprzedawca napomniał go, żeby zamiast dwóch gwiazdek w ocenie dał produktowi pięć gwiazdek.

Podobny proceder opisała w swoim czasie stacja BBC – w tym przypadku chodziło o kupowanie pozytywnych komentarzy w dużych ilościach. W rozmowach z osobami sprzedającymi na Amazon INNPoland.pl dowiedział się z kolei, że grupy piszące odpłatnie komentarze przez określony czas potrafią zwrócić się przeciw zamawiającemu – gdy tylko kończy się „wykupiony” okres grupa zaczyna zalewać profil niedawnego klienta „negatywami”.


Which? Zaleca, by nie poprzestawać na sprawdzaniu ocen lecz czytać komentarze. Warto sprawdzać daty – duże nagromadzenie pozytywnych komentarzy w krótkim okresie to podwyższone ryzyko preparowania ich przez sprzedawcę. Warto przyjrzeć się recenzującym – czy wszystkim przyznają pięć gwiazdek? Ratingi też mają swój charakter: zwykle nie ma produktów, które miałyby skrajnie odmienne oceny – albo jedną, albo pięć gwiazdek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł