Ujawniła kulisy pracy przy wyborach. "Fuszerka. Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność"

Zwiększone obwody wyborcze i zmniejszona obsada komisji. Deficyt pieczątek, budek do głosowania, a nawet długopisów. Przygotowanie wyborów samorządowych woła o pomstę do nieba.
Zwiększone obwody wyborcze i zmniejszona obsada komisji. Deficyt pieczątek, budek do głosowania, a nawet długopisów. Przygotowanie wyborów samorządowych woła o pomstę do nieba. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Konsekwencje bezmyślności i skąpstwa organizatorów ponieśli wyborcy obu stron – pisała na Facebooku Katarzyna Kęsicka, warszawianka, która w wyborczą niedzielę pracowała w komisji wyborczej przy ulicy Nowoursynowskiej. Jej relacja to katalog błędów i zaniedbań niedzielnych wyborów.

– Jak się dowiedziałam, poprzednio były to dwa oddzielne obwody, każdy liczący ok. 1500 wyborców, każdy obsługiwany przez pięciu członków komisji. W tym roku obwody połączono w jeden – liczący około 3 tys. wyborców, ale obsługiwany nadal tylko przez pięć osób z komisji – podsumowywała Kęsicka.

W efekcie do południa kolejki formowały się już przed szkołą, w której usytuowano lokal wyborczy. Ba, do obligatoryjnego ostemplowania 12 tysięcy kart wyborczych w komisji był jeden stempel. Druga osoba przygotowywała pakiety czterech kart. Pozostałe trzy osoby pracowały przy stoliku, wydając karty.

Z czego jedna – kierowniczka komisji – większość czasu spędziła, próbując wyjaśnić, dlaczego niektórzy wyborcy nie są w stanie odnaleźć swoich nazwisk na liście uprawnionych do głosowania. Tyle że biuro wyborcze odsyłało do urzędu gminy, w którym wyborca dopisywał się do listy.


Praca w komisji wyborczej
– W pięć osób obsłużyłyśmy w pięć osób ponad 2400 wyborców – konkluduje autorka wpisu opublikowanego też na stronach warszawa.wyborcza.pl. Jak podkreśla, na wcześniejszym szkoleniu obiecywano dwugodzinną przerwę. W rzeczywistości było to 15 godzin ciągłej pracy, podczas której trudno było wyjść nawet do toalety, nie mówiąc już o tym, by samemu zagłosować.

Na całą komisję przewidziano trzy budki do głosowania i sześć długopisów. Na wysokości zadania stanęli wyborcy. – Nikt na nas nie krzyczał, nie odreagowywał godzinnego stania w kolejce, w zaduchu, w tłoku. Wielu wyborców wyrażało współczucie – czytamy. Później, po godzinie 21, zaczynało się jeszcze kolejne stemplowanie i podliczanie.

Kęsicka podkreśla, że problem nie ograniczał się do jednej komisji – to samo było w całej dzielnicy, może całym mieście. Organizacyjnie wszędzie wyglądało to tak samo: większe obwody, mniej liczne komisje. – Organizacyjnie to fuszerka, w której nic nie ma prawa wyjść, zdążyć na czas, odbyć się tak, jak należy – pisze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.