Oto ranking najlepiej zarządzanych polskich miast. Kilku z nich się tam nie spodziewaliśmy

W pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zrównoważonym rozwojem znalazło się 7 stolic województw.
W pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zrównoważonym rozwojem znalazło się 7 stolic województw. 123rf.com
Nie jest wielkim zaskoczeniem, że tytuł najlepiej zarządzanego polskiego miasta wędruje do Warszawy. Zdziwić może jednak fakt, że w pierwszej dziesiątce rankingu na najbardziej zrównoważony rozwój uplasowały się aż trzy miasta, które nie są stolicami województw.

W przeprowadzanym przez Eugeniusza Sobczaka i Michała Staniszewskiego badaniu wzięto pod uwagę 15 wskaźników, m.in. wydatki per capita na inwestycje majątkowe i transport, liczbę osób pracujących i bezrobotnych, napływ i odpływ ludności oraz odsetek mieszkańców korzystających z sieci wodociągowej i kanalizacji.

Pod ich kątem miastom przyznawane były punkty. Opracowany ranking obejmuje przedział 15 lat (2003-2017), co sprawia, że badanie jest tym bardziej reprezentatywne i wiarygodne.

Warszawa, Poznań i Rzeszów najlepiej zarządzanymi miastami
W kategorii miast na prawach powiatu pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Miasto przodowało w wydatkach na projekty inwestycyjne na mieszkańca i łącznie osiągnęło ponad 1608 pkt. Tuż za stolicą uplasował się Poznań z wynikiem 1376 pkt, zaś trzecie miejsce zajął Rzeszów.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również Wrocław (1281 pkt), Katowice(1277 pkt), Kraków (1277 pkt), Sopot (1232 pkt), Bielsko-Biała (1221 pkt), Krosno (1220 pkt) oraz Gdańsk (1208 pkt).

W kategorii gmina miejska najlepiej wypadły małe miasta turystyczne. Pierwsze miejsce z wynikiem 2044 pkt zajęła Krynica Morska, na drugim miejscu uplasował się Karpacz z 2010 pkt, zaś podium zamykała Łeba z 1264 pkt.

Co ciekawe, Kleszczów, czyli najbogatsza w Polsce gmina, w kategorii gmin wiejskich zajęła dopiero trzecie miejsce. Wyprzedziły ją Tarnowo Podgórne oraz Kobierzyce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.