Jutro ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Od niego zależy, jaka przyszłość czeka ZUS

Rząd chce znieść limit, do którego naliczane są składki ZUS
Rząd chce znieść limit, do którego naliczane są składki ZUS Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
We wtorek Trybunał Konstytucyjny zadecyduje, czy rząd ma prawo zmienić zasady naliczania składek ZUS-owskich. Te są obecnie naliczane są do limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, w planach jest jednak zniesienie tej granicy.

Likwidacja limitu, do którego naliczane są składki ZUS, była planowana już w ubiegłym roku. Ustawa nie weszła jednak w życie wraz z 1 stycznia 2018, bo pod naporem krytyki rząd odsunął reformę w czasie, a prezydent przesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Teraz sędziowie zdecydują, czy rząd ma prawo do zniesienia limitu, do którego naliczane są składki. Ograniczenie miało stanowić rodzaj bezpiecznika – chodzi o to, by w przyszłości budżet nie musiał wypłacać zbyt wysokich emerytur. Dlatego ustawodawca zapisał, że po przekroczeniu rocznego limitu w wysokości 30-krotności średniej pensji nie trzeba płacić składek emerytalnych. Zdaniem rządu w Polsce korzysta z tego 350 tys. osób.

Szacunki zakładają, że dzięki nowemu projektowi do kasy państwa może wpłynąć dodatkowo jakieś 5 mld złotych rocznie. Dla pracowników i przedsiębiorstw będzie to jednak spory problem. Tym pierwszym pracodawcy mogą bowiem obciąć wynagrodzenia. Z drugiej strony wiele firm zamyka właśnie budżety na 2019 rok i wciąż nie wiedzą, czy od 1 stycznia nie będą musiały poszukać dodatkowych pieniędzy na opłacenie składek.


Rząd majstruje przy ZUS-ie
Wcześniej rządzący wprowadzili tzw. ulgę na start dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Dzięki niej przez pół roku nie trzeba w ogóle odprowadzać składek. Tyle, że nie wszystko poszło zgodnie z planem, a ulga stała się pułapką dla prowadzących własną działalność. Okazało się, że według prawa, przedsiębiorca korzystający z tego przywileju, wcale nie jest przedsiębiorcą. A ZUS mają płacić za niego kontrahenci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.