Jak się dziś czujesz? Naukowcy zajrzeli na Facebooka i na podstawie tych słów ustalają samopoczucie

Jakie słowa świadczą o depresji? Naukowcy ustalili, że użytkownicy Facebooka, którzy mogą mieć depresję często używają konkretnych wyrazów
Jakie słowa świadczą o depresji? Naukowcy ustalili, że użytkownicy Facebooka, którzy mogą mieć depresję często używają konkretnych wyrazów 123rf.com/guruxox/zdjęcie seryjne
Naukowcy stworzyli algorytm, dzięki któremu można rozpoznać, czy obserwowana osoba nie wpadła w depresję. Ich zdaniem o występowaniu choroby psychicznej może świadczyć częste używanie kilku konkretnych wyrazów.


Jak wstępnie określić stan psychiczny użytkownika mediów społecznościowych? Zdaniem naukowców z Princeton University odpowiedź na temat samopoczucia znajduje się w słowach, jakich najczęściej używamy w komunikacji z innymi internautami - pisze "Gazeta Wybiorcza"

Osoby pogrążone w depresji maja np. tendencję do nadużywania słowa „ja”. W ich postach często pojawią się również takie słowa jak „łzy”, „”ból”, „samotność”, „nienawiść”, „zdenerwowany” czy „zagubiony”. Mają również skłonność do przesadzania z wulgaryzmami.

W wychwytywaniu chorych pomóc może także algorytm stworzony przez badaczy z Harvardu i Vermont. Tamtejsi uczeni analizują profile instagramowe. O ryzyku pojawienia się depresji mają świadczyć zdjęcia o ciemnej i szarej kolorystyce i niechęć do używania filtrów.


Polska aplikacja wykryje depresję
Nad aplikacją , która wykrywa depresje pracuje także polski start-up Harimata. Program ma działać dwutorowo. Z jednej strony będzie zbierać dane o zachowaniu użytkownika – sposobie poruszania się, aktywności, przez choćby wbudowany krokomierz. Jednocześnie w użyciu będą też aktywne formy kontaktu: apka wymaga wypełniania krótkich kwestionariuszy dotyczących samopoczucia czy rozwiązywania prostych testów.

– Do diagnozowania depresji wykorzystujemy smartfon, jako urządzenie praktycznie nierozerwalnie związane z daną osobą. Używamy go przez cały dzień i dzięki temu to urządzenie może gromadzić wiele cennych informacji na temat naszego zachowania. A w tym zachowaniu mogą być ukryte wzorce zachowań związane z depresją – tłumaczył w rozmowie z INNPoland.pl Paweł Jarmołkowicz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.