Jak się dziś czujesz? Naukowcy zajrzeli na Facebooka i na podstawie tych słów ustalają samopoczucie

Jakie słowa świadczą o depresji? Naukowcy ustalili, że użytkownicy Facebooka, którzy mogą mieć depresję często używają konkretnych wyrazów
Jakie słowa świadczą o depresji? Naukowcy ustalili, że użytkownicy Facebooka, którzy mogą mieć depresję często używają konkretnych wyrazów 123rf.com/guruxox/zdjęcie seryjne
Naukowcy stworzyli algorytm, dzięki któremu można rozpoznać, czy obserwowana osoba nie wpadła w depresję. Ich zdaniem o występowaniu choroby psychicznej może świadczyć częste używanie kilku konkretnych wyrazów.

Jak wstępnie określić stan psychiczny użytkownika mediów społecznościowych? Zdaniem naukowców z Princeton University odpowiedź na temat samopoczucia znajduje się w słowach, jakich najczęściej używamy w komunikacji z innymi internautami - pisze "Gazeta Wybiorcza"

Osoby pogrążone w depresji maja np. tendencję do nadużywania słowa „ja”. W ich postach często pojawią się również takie słowa jak „łzy”, „”ból”, „samotność”, „nienawiść”, „zdenerwowany” czy „zagubiony”. Mają również skłonność do przesadzania z wulgaryzmami.

W wychwytywaniu chorych pomóc może także algorytm stworzony przez badaczy z Harvardu i Vermont. Tamtejsi uczeni analizują profile instagramowe. O ryzyku pojawienia się depresji mają świadczyć zdjęcia o ciemnej i szarej kolorystyce i niechęć do używania filtrów.


Polska aplikacja wykryje depresję
Nad aplikacją , która wykrywa depresje pracuje także polski start-up Harimata. Program ma działać dwutorowo. Z jednej strony będzie zbierać dane o zachowaniu użytkownika – sposobie poruszania się, aktywności, przez choćby wbudowany krokomierz. Jednocześnie w użyciu będą też aktywne formy kontaktu: apka wymaga wypełniania krótkich kwestionariuszy dotyczących samopoczucia czy rozwiązywania prostych testów.

– Do diagnozowania depresji wykorzystujemy smartfon, jako urządzenie praktycznie nierozerwalnie związane z daną osobą. Używamy go przez cały dzień i dzięki temu to urządzenie może gromadzić wiele cennych informacji na temat naszego zachowania. A w tym zachowaniu mogą być ukryte wzorce zachowań związane z depresją – tłumaczył w rozmowie z INNPoland.pl Paweł Jarmołkowicz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.