Szczepionek przeciw odrze zabrakło, ceny rosną jak szalone. Matki ruszyły do akcji

W niektórych przychodniach brakuje już szczepionek przeciw odrze
W niektórych przychodniach brakuje już szczepionek przeciw odrze Foto: Kamil Broszko / Agencja Gazeta
W miejscach, gdzie stwierdzono ogniska odry, do przychodni ruszyły setki matek z dziećmi. W Pruszkowie, gdzie zidentyfikowano już 10 chorych, w przychodniach zabrakło szczepionek. Za zaszczepienie dziecka lub siebie trzeba zapłacić nawet 200 złotych.

Przynajmniej tyle zażądano za szczepionkę w Pruszkowie, specjalnie zamawianą z hurtowni. Serwis kobieta.wp.pl pisze, że w przychodniach urywają się telefony a większość pytań dotyczy szczepień na odrę.

Nie wiadomo, ile z nich pochodzi od rodziców, którzy nie szczepili dzieci a ile od tych, którzy są po prostu zaniepokojeni.

Ile kosztuje szczepionka przeciw odrze?
Za szczepionki trzeba zapłacić nawet 200 złotych. Tymczasem regularna cena za dawkę wynosi ok. 90 złotych. Mowa o szczepionce MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce). Jej użycie jest w Polsce obowiązkowe.

Szczepionkami tego typu szczepi się dzieci w wieku 13-14 miesięcy (pierwsza dawka) oraz w wieku 10 lat (druga dawka). Nadaje się także dla dorosłych, którzy mogą mieć kontakt z zarażonymi.

Rzadko się zdarza, aby zaszczepione dzieci chorowały. Skuteczność szczepienia przeciw odrze przekracza 90 proc. Jeśli jednak dojdzie do zarażenia, choroba przebiega znacznie łagodniej. Warto też pamiętać o tym, że szczepionki nie powodują choćby autyzmu.

O szczepionki należy pytać w swojej przychodni, zarówno publicznej, jak i prywatnej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.