Szczepionek przeciw odrze zabrakło, ceny rosną jak szalone. Matki ruszyły do akcji

W niektórych przychodniach brakuje już szczepionek przeciw odrze
W niektórych przychodniach brakuje już szczepionek przeciw odrze Foto: Kamil Broszko / Agencja Gazeta
W miejscach, gdzie stwierdzono ogniska odry, do przychodni ruszyły setki matek z dziećmi. W Pruszkowie, gdzie zidentyfikowano już 10 chorych, w przychodniach zabrakło szczepionek. Za zaszczepienie dziecka lub siebie trzeba zapłacić nawet 200 złotych.


Przynajmniej tyle zażądano za szczepionkę w Pruszkowie, specjalnie zamawianą z hurtowni. Serwis kobieta.wp.pl pisze, że w przychodniach urywają się telefony a większość pytań dotyczy szczepień na odrę.

Nie wiadomo, ile z nich pochodzi od rodziców, którzy nie szczepili dzieci a ile od tych, którzy są po prostu zaniepokojeni.

Ile kosztuje szczepionka przeciw odrze?
Za szczepionki trzeba zapłacić nawet 200 złotych. Tymczasem regularna cena za dawkę wynosi ok. 90 złotych. Mowa o szczepionce MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce). Jej użycie jest w Polsce obowiązkowe.

Szczepionkami tego typu szczepi się dzieci w wieku 13-14 miesięcy (pierwsza dawka) oraz w wieku 10 lat (druga dawka). Nadaje się także dla dorosłych, którzy mogą mieć kontakt z zarażonymi.

Rzadko się zdarza, aby zaszczepione dzieci chorowały. Skuteczność szczepienia przeciw odrze przekracza 90 proc. Jeśli jednak dojdzie do zarażenia, choroba przebiega znacznie łagodniej. Warto też pamiętać o tym, że szczepionki nie powodują choćby autyzmu.

O szczepionki należy pytać w swojej przychodni, zarówno publicznej, jak i prywatnej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.