Nasze narodowe warzywo zalicza rajd cenowy. Cebula powoli staje się cymesem

W ciągu roku cebula zdrożała z 60 groszy do 1,38 zł za kilo
W ciągu roku cebula zdrożała z 60 groszy do 1,38 zł za kilo Foto: Pexels.com
Cebula smażona na maśle może być niedługo rarytasem – wynika z najnowszych doniesień. Masło już pobiło rekord cenowy, cebula jest na dobrej drodze. Jej ceny są najwyższe od 10 lat, w Polsce płacimy za nią już ponad dwa razy więcej, niż przed rokiem. A w Europie już zaczyna jej brakować.


Niecodzienną sytuację na rynku cebuli opisuje Puls Biznesu. Okazuje się, że tradycyjnie niedrogie warzywo, nieco pogardzane, ale będące niezbędnym składnikiem wielu dań, ostro podrożało.

Rozmówcy dziennika twierdzą, że obecnie producenci cebuli dostają ok. 1,38 zł za kilogram. Rok temu było to zaledwie 60 groszy.

Ceny cebuli w górę, produkcja w dół
Jednocześnie produkcja cebuli w Polsce spadła o ok. 12 procent. Ale to i tak niewiele, bo w wielu europejskich krajach susza zniszczyła nawet kilkadziesiąt procent upraw.

W Polsce powierzchnia upraw od lat oscyluje wokół 25-26 tys. hektarów, zbiory wynoszą 650 tys. ton, a spożycie w gospodarstwach domowych sięga 5,4 kg na osobę rocznie. To o 0,2 — 0,3 kg mniej, niż jeszcze kilka lat temu — pisze PB.pl

Cebula rośnie więc w cenę, ale to prawdopodobnie poskutkuje spadkiem jej konsumpcji. Ale polscy plantatorzy mają otwartą drogę za zachodnie rynki, gdzie jej brak będzie bardziej dotkliwy.

Może to nie być koniec podwyżek cen żywności, bo analitycy twierdzą, że np. bardzo już drogie masło przekroczy niedługo barierę 10 zł za kostkę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.