To już jakieś szaleństwo. Cena kostki masła wkrótce przebije psychologiczną granicę

Masło w cenie 4-5 złotych to już historia, w tym roku takich cen nie doświadczymy. Jesienią może podrożeć do 7 zł i więcej za kostkę.
Masło w cenie 4-5 złotych to już historia, w tym roku takich cen nie doświadczymy. Jesienią może podrożeć do 7 zł i więcej za kostkę. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Myśleliśmy, że wariacki skok cen masła mamy za sobą. Okazuje się, że to ledwie przygrywka. Masło w zeszłym roku dobijało już cen rzędu 7 złotych za kostkę. W tym roku ma być jeszcze droższe.

Analitycy prognozują, że już wkrótce standardowa kostka masła może kosztować nawet 10 złotych – wieszczy w sobotnim wydaniu dziennik „Rzeczpospolita”. – W hurcie, na głównych unijnych rynkach, masło już kosztuje o kilkanaście procent więcej niż rok temu. Cenowy szczyt w sklepach może nadejść jesienią – cytuje gazeta Marcina Lipkę, głównego analityka Cinkciarz.pl.

Ceny masła znów mocno w górę w 2018 r.
Rzeczywiście, średnia hurtowa cena masła w Europie jest o 19 proc. wyższa niż rok wcześniej, a kilogram jest warty w przeliczeniu mniej więcej 25 złotych. W Polsce jest to wciąż nieco mniej – 22,50 zł za kilogram według ministerstwa rolnictwa – ale to i tak 15 proc. drożej niż w czerwcu 2017 r. Przekłada się to na ceny, których doświadczyliśmy już w ubiegłym roku: nieco ponad 7 zł za kostkę.

Cóż, europejskie zakłady pracują pełną parą (przy czym niemal szósta część produkcji idzie na eksport poza UE), a popyt najwyraźniej rośnie. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że próbuje się go zaspokoić importem (głównie z Chin), co jednak nie jest najtańszym sposobem na zażegnanie „maślanego kryzysu”. – Globalne braki masła pozostają dotkliwe i prawdopodobnie spowodują podniesienie cen w kolejnych miesiącach – kwituje Nathan Penny, jeden z czołowych światowych ekspertów zajmujących się tym rynkiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.