Jak chronić organizm przed starzeniem? Odkryto, że wystarczy dodać jeden składnik do czekolady

Czekolada w połączeniu z cynkiem chroni ludzki organizm przed starzeniem się
Czekolada w połączeniu z cynkiem chroni ludzki organizm przed starzeniem się Foto: 123rf.com
To już pewne – czekolada chroni ludzki organizm przed starzeniem się. Ale trzeba dodać do niej cynk – ogłosili niemieccy naukowcy. Podobne właściwości miałaby kawa zawierająca dodatek cynku.


W takich produktach jak kawa, herbata, czekolada czy wino znajdują się polifenole. Jeśli spożyjemy je razem z cynkiem, pierwiastkiem występującym w organizmie człowieka, nastąpi proces zwany aktywacją grup hydrochinonowych w owych polifenolach.

W ten sposób wytworzy się ochrona przez ponadtlenkami, należącymi do wolnych rodników.

Czekolada z cynkiem - na co pomaga?
Ponadtlenki to samo zło, psują białka, lipidy, a nawet geny. W ten sposób przyspieszają proces starzenia się a także wpływają na rozwój nowotworów i innych groźnych chorób.

Sam hydrochinon nie da sobie rady z ponadtlenkami, ale w połączeniu z cynkiem powstaje – jak twierdzą naukowcy – „kompleks imitujący dysmutazę ponadtlenkową”. Dość powiedzieć, że z tego miksu wychodzi enzym, który chroni komórki przed uszkodzeniami.

Odkrycia dokonał zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr Ivany Ivanovi-Burmazovi z Katedry Chemii Bionieorganicznej w Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), wspierany przez naukowców z USA.

Wcześniej wiadomo było, że odpowiednie działanie antyoksydacyjne mają inne metale – mangan, żelazo, miedź czy nikiel. Problem w tym, że w zbyt dużej dawce nie tylko nie niwelują tzw. stresu antyoksydacyjnego, ale mogą go pogłębiają. Cynk jest znacznie mniej toksyczny, a działa równie dobrze.

Naukowcy nie wyjaśniają, czy trzeba jakoś specjalnie wzbogacać czekoladę cynkiem, czy wystarczy zagryzać ją suplementami z tym pierwiastkiem. Nie ma się też co obawiać plotek o tym, że za 40 lat na świecie zabraknie czekolady.

Jest też zła wiadomość dla wszystkich, których zainteresowało słowo „wino”, które pojawiło się w artykule wcześniej. Niestety, pozytywny wpływ mieszanki cynku i polifenoli nie zadziała w obecności jakiegokolwiek alkoholu. Musiałoby więc to być wino bezalkoholowe.


– Z pewnością możliwe jest, że wino, kawa, herbata lub czekolada staną się w przyszłości dostępne z dodatkiem cynku. Jednak jakakolwiek zawartość alkoholu zniszczyłaby pozytywne efekty tej kombinacji – podkreśla Ivana Ivanovi-Burmazovi, cytowana przez Eurekalert.org.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.