Jak chronić organizm przed starzeniem? Odkryto, że wystarczy dodać jeden składnik do czekolady

Czekolada w połączeniu z cynkiem chroni ludzki organizm przed starzeniem się
Czekolada w połączeniu z cynkiem chroni ludzki organizm przed starzeniem się Foto: 123rf.com
To już pewne – czekolada chroni ludzki organizm przed starzeniem się. Ale trzeba dodać do niej cynk – ogłosili niemieccy naukowcy. Podobne właściwości miałaby kawa zawierająca dodatek cynku.


W takich produktach jak kawa, herbata, czekolada czy wino znajdują się polifenole. Jeśli spożyjemy je razem z cynkiem, pierwiastkiem występującym w organizmie człowieka, nastąpi proces zwany aktywacją grup hydrochinonowych w owych polifenolach.

W ten sposób wytworzy się ochrona przez ponadtlenkami, należącymi do wolnych rodników.

Czekolada z cynkiem - na co pomaga?
Ponadtlenki to samo zło, psują białka, lipidy, a nawet geny. W ten sposób przyspieszają proces starzenia się a także wpływają na rozwój nowotworów i innych groźnych chorób.

Sam hydrochinon nie da sobie rady z ponadtlenkami, ale w połączeniu z cynkiem powstaje – jak twierdzą naukowcy – „kompleks imitujący dysmutazę ponadtlenkową”. Dość powiedzieć, że z tego miksu wychodzi enzym, który chroni komórki przed uszkodzeniami.

Odkrycia dokonał zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr Ivany Ivanovi-Burmazovi z Katedry Chemii Bionieorganicznej w Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), wspierany przez naukowców z USA.

Wcześniej wiadomo było, że odpowiednie działanie antyoksydacyjne mają inne metale – mangan, żelazo, miedź czy nikiel. Problem w tym, że w zbyt dużej dawce nie tylko nie niwelują tzw. stresu antyoksydacyjnego, ale mogą go pogłębiają. Cynk jest znacznie mniej toksyczny, a działa równie dobrze.

Naukowcy nie wyjaśniają, czy trzeba jakoś specjalnie wzbogacać czekoladę cynkiem, czy wystarczy zagryzać ją suplementami z tym pierwiastkiem. Nie ma się też co obawiać plotek o tym, że za 40 lat na świecie zabraknie czekolady.

Jest też zła wiadomość dla wszystkich, których zainteresowało słowo „wino”, które pojawiło się w artykule wcześniej. Niestety, pozytywny wpływ mieszanki cynku i polifenoli nie zadziała w obecności jakiegokolwiek alkoholu. Musiałoby więc to być wino bezalkoholowe.


– Z pewnością możliwe jest, że wino, kawa, herbata lub czekolada staną się w przyszłości dostępne z dodatkiem cynku. Jednak jakakolwiek zawartość alkoholu zniszczyłaby pozytywne efekty tej kombinacji – podkreśla Ivana Ivanovi-Burmazovi, cytowana przez Eurekalert.org.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.