Nowy plan rządu. Wysokość VAT nie będzie zależna od widzimisię polityków

Wysokość VAT będzie wynosić 23 proc.
Wysokość VAT będzie wynosić 23 proc. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
To był jeden z większych batów, jakie ekipa Jarosława Kaczyńskiego kręciła na ówczesny rząd Platformy Obywatelskiej. Podwyżka VAT do 23 proc. miała zostać anulowana, gdy tylko PiS dojdzie do władzy. Kolejne przecieki wskazują jednak, że w najbliższych latach nie mamy na to co liczyć. Zmieni się za to co innego - VAT ma przestać być zależny od decyzji polityków.


Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” Ministerstwo Finansów w publikowanej dzisiaj nowelizacji utrzyma podstawową stawkę VAT na poziomie 23 proc. Wcześniej była ona przewidziana tylko do końca 2018 roku.

Podatek od towarów i usług został wywindowany przez PO i PSL w 2011 roku o jeden punkt procentowy. Podwyżka miała być tymczasowa, kolejne gabinety co dwa lata przedłużały jednak jej obowiązywanie.

Nowe warunki
Resort chce teraz skończyć z tą grą pozorów i sprawić, by 23-proc. VAT stał się „domyślną” wysokością podatku, a zmniejszyć ją będzie można tylko po wypełnieniu określonych warunków. Te staną się teraz niezależne od decyzji polityków, bo związane będą ze wskaźnikami gospodarczymi - poziomem deficytu publicznego (poniżej 43 proc. PKB) i wysokością długu (różnica między deficytem sektora finansów publicznych a celem, do którego Polska zobowiązała się zmierzać, będzie mniejsza niż 6 pkt proc. PKB ).

Ten sam los spotka obniżona stawkę VAT, która została podniesiona przez rząd PO-PSL z 7 do 8 proc. Według ministerialnych prognoz spełnienie tych warunków będzie możliwe najszybciej za 3 lata.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.