Wypili po dwa napoje energetyczne i dali się zbadać. Wyniki są bardzo niepokojące

90 minut - przez taki czas napój energetyczny sieje spustoszenie w organizmie
90 minut - przez taki czas napój energetyczny sieje spustoszenie w organizmie Fot. 123RF
Wypicie jednego tylko napoju energetycznego powoduje zwężenie naczyń krwionośnych przez okres 1,5 godziny, zwiększając ryzyko ataków serca i udarów. Do tak niepokojących wniosków doszli amerykańcy naukowcy, po przebadaniu grupy studentów.


W badaniu wzięła udział grupa 44 osób studiujących medycynę. Wcieliły się one w rolę króliczków doświadczalnych. Podano im porcje napojów energetycznych, a następnie – po upływie 90 minut – zbadano ich naczynia krwionośne. Naukowcy skupili się na funkcjach śródbłonka, warstwy komórek wyściełających powierzchnię naczyń krwionośnych.


– Jako że napoje energetyczne stają się coraz bardziej popularne, ważne jest, aby badać ich wpływ na tych, którzy często je piją i lepiej określić, jaki jest – o ile jest w ogóle – bezpieczny sposób ich konsumpcji – powiedział dr John Higgins, profesor medycyny z McGovern School, cytowany przez Daily Mail.

Trzeba przyznać, że porcja energetyków, jaką przyjęli badani, była spora – mniej więcej 0,7 litra, czyli dwie puszki. Po 90 minutach od spożycia, okazało się, że średnica ich naczyń krwionośnych zmniejszyła się przeciętnie o połowę. To groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia.


Taki stan grozi zawałem serca czy udarem mózgu, bo do komórek naszego ciała dociera mało krwi transportującej tlen, na dodatek płynie ona pod wysokim ciśnieniem.

Zdaniem naukowców za ten efekt odpowiedzialne są składniki napojów energetycznych: kofeina, tauryna i cukier. To właśnie te substancje powodują dysfunkcję wspomnianego nabłonka, przez co naczynia krwionośne kurczą się mocniej niż zwykle, a na dodatek trudno im wrócić do poprzedniego kształtu.

Uczestnicy badania byli studentami, zdrowymi, bez nałogów. Można więc wysnuć wniosek, iż dla osób ze schorzeniami energetyki mogą być wręcz zabójcze.

Wcześniejsze badania łączyły napoje energetyczne z problemami z żołądkiem, nerwami i sercem.

Napoje energetyczne a praca serca
Według National Center for Complementary and Integrative Health prawie jedna trzecia amerykańskich nastolatków w wieku od 12 do 17 lat regularnie spożywa napoje energetyczne. Badanie przeprowadzone w kwietniu 2017 r. USAF Medical Center w Kalifornii wykazało, że trzy puszki (po 355 ml) mogą powodować niebezpieczną arytmię, czyli stan, w którym serce bije z nieregularnym lub nieprawidłowym rytmem.

W badaniu przeprowadzonym w lutym 2018 r. na University of Waterloo w Ontario w Kanadzie ustalono, że połowa kanadyjskich nastolatków spożywających napoje energetyczne zgłosiła problemy zdrowotne, takie jak szybkie bicie serca, nudności, a w rzadkich przypadkach napady padaczkowe.

Badacze udowodnili też, że energetyki są dużo groźniejsze dla zdrowia, niż alkohol .

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł