Wypili po dwa napoje energetyczne i dali się zbadać. Wyniki są bardzo niepokojące

90 minut - przez taki czas napój energetyczny sieje spustoszenie w organizmie
90 minut - przez taki czas napój energetyczny sieje spustoszenie w organizmie Fot. 123RF
Wypicie jednego tylko napoju energetycznego powoduje zwężenie naczyń krwionośnych przez okres 1,5 godziny, zwiększając ryzyko ataków serca i udarów. Do tak niepokojących wniosków doszli amerykańcy naukowcy, po przebadaniu grupy studentów.

W badaniu wzięła udział grupa 44 osób studiujących medycynę. Wcieliły się one w rolę króliczków doświadczalnych. Podano im porcje napojów energetycznych, a następnie – po upływie 90 minut – zbadano ich naczynia krwionośne. Naukowcy skupili się na funkcjach śródbłonka, warstwy komórek wyściełających powierzchnię naczyń krwionośnych.

– Jako że napoje energetyczne stają się coraz bardziej popularne, ważne jest, aby badać ich wpływ na tych, którzy często je piją i lepiej określić, jaki jest – o ile jest w ogóle – bezpieczny sposób ich konsumpcji – powiedział dr John Higgins, profesor medycyny z McGovern School, cytowany przez Daily Mail.

Trzeba przyznać, że porcja energetyków, jaką przyjęli badani, była spora – mniej więcej 0,7 litra, czyli dwie puszki. Po 90 minutach od spożycia, okazało się, że średnica ich naczyń krwionośnych zmniejszyła się przeciętnie o połowę. To groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia.


Taki stan grozi zawałem serca czy udarem mózgu, bo do komórek naszego ciała dociera mało krwi transportującej tlen, na dodatek płynie ona pod wysokim ciśnieniem.

Zdaniem naukowców za ten efekt odpowiedzialne są składniki napojów energetycznych: kofeina, tauryna i cukier. To właśnie te substancje powodują dysfunkcję wspomnianego nabłonka, przez co naczynia krwionośne kurczą się mocniej niż zwykle, a na dodatek trudno im wrócić do poprzedniego kształtu.

Uczestnicy badania byli studentami, zdrowymi, bez nałogów. Można więc wysnuć wniosek, iż dla osób ze schorzeniami energetyki mogą być wręcz zabójcze.

Wcześniejsze badania łączyły napoje energetyczne z problemami z żołądkiem, nerwami i sercem.

Napoje energetyczne a praca serca
Według National Center for Complementary and Integrative Health prawie jedna trzecia amerykańskich nastolatków w wieku od 12 do 17 lat regularnie spożywa napoje energetyczne. Badanie przeprowadzone w kwietniu 2017 r. USAF Medical Center w Kalifornii wykazało, że trzy puszki (po 355 ml) mogą powodować niebezpieczną arytmię, czyli stan, w którym serce bije z nieregularnym lub nieprawidłowym rytmem.

W badaniu przeprowadzonym w lutym 2018 r. na University of Waterloo w Ontario w Kanadzie ustalono, że połowa kanadyjskich nastolatków spożywających napoje energetyczne zgłosiła problemy zdrowotne, takie jak szybkie bicie serca, nudności, a w rzadkich przypadkach napady padaczkowe.

Badacze udowodnili też, że energetyki są dużo groźniejsze dla zdrowia, niż alkohol .
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.