Lidl postanowił nauczyć nas jeść. Podstawa to pół kilo warzyw i owoców dziennie

Książka „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” to już ósma książka sieci dotycząca jedzenia, wydana w imponującej liczbie 2 mln egzemplarzy
Książka „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” to już ósma książka sieci dotycząca jedzenia, wydana w imponującej liczbie 2 mln egzemplarzy Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta
Popularna sieć dyskontów wraz z Instytutem Żywności i Żywienia wydała książkę „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce”. To mała rewolucja w sposobie żywienia, bo chyba po raz pierwszy sieć sklepów tak mocno akcentuje konieczność trzymania się zdrowej i zbilansowanej diety. I po raz pierwszy Instytut Żywności i Żywienia ogłasza tzw. nową piramidę żywieniową za pośrednictwem dyskontów.


– Czy wiecie, że aż trzy na cztery osoby uniknęłyby bardzo poważnych chorób, gdyby tylko zmieniły nawyki żywieniowe? – pyta retorycznie prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu.

Przytacza twarde dane: w Polsce co roku w wypadkach samochodowych ginie około 3 000 osób. Tymczasem liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych niewłaściwym odżywianiem dobija do 145 000. To aż 48 razy więcej.

Równocześnie rośnie liczba osób z nadwagą i otyłych. Na przykład odsetek pań z nadwagą wzrósł w ciągu 10 lat z 28 do 32 proc., zaś otyłość dotyka już ponad 27 proc. kobiet (wcześniej ok. 22 proc.). Wynika z tego, że prawie 60 proc. Polek ma zbyt dużo ciała.


Jeszcze gorzej ta statystyka przedstawia się u warszawskich nastolatków – tę grupę badał prof. Jarosz. Aż 57 proc. chłopców i 31 proc. dziewczynek w wieku 11-15 lat ma nadwagę lub otyłość (dane z 2014 roku).

– Sytuacja zdrowotna Polaków pogarsza się. Od lat mamy do czynienia z epidemią otyłości, która jest przyczyną wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego. Głównym źródłem tych schorzeń jest nieprawidłowe żywienie – mówi prof. Jarosz.


Nowa piramida żywieniowa
Instytut wspólnie z Lidlem ogłasza nowe wytyczne dotyczące żywienia. Od lat noszą są one określane mianem piramidy żywieniowej. Obecnie u jej podstaw leży… wysiłek fizyczny. To nie żart – aktywność okazuje się kluczem do zdrowia.
Tuż nad nią znalazły się warzywa i owoce. Zdaniem prof. Jarosza te produkty muszą być podstawą zdrowej diety. Należy je jeść jak najczęściej i w jak największej ilości. Jak dużo? Prof. Jarosz mówi o przynajmniej 400 gramach dziennie, choć lepiej podwyższyć tę ilość do pół kilograma.


Niegdyś uważano, że powinno się spożywać 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Obecnie naukowcy zalecają nawet 7 lub więcej porcji, bo wtedy odnosimy najwięcej korzyści zdrowotnych. Warzywa i owoce zastąpiły pieczywo i produkty zbożowe na pozycji podstawy naszej diety.

Mięso w codzienne diecie
– Cóż, jedzenie mięsa nie jest oczywiście zabronione, ale… – takim niedomówieniem prof. Jarosz podsumował kwestię mięsożerności Polaków. Przypomniał przy tym, by unikać przede wszystkim tzw. mięsa czerwonego, które według ostatnich badań jest kancerogenne. Czyli jego jedzenie grozi rozwojem chorób nowotworowych.

Instytut jednocześnie zaleca znaczne ograniczenie spożycia soli i cukru. Sprzyjają one powstawaniu i rozwojowi takich chorób, jak nadciśnienie, udary, cukrzyca, otyłość i nowotwory.

Książka „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” to już ósma książka sieci dotycząca jedzenia. A jednocześnie pierwsza wydana w imponującej liczbie 2 mln egzemplarzy. W pracach nad nią uczestniczyli Karol Okrasa, Daria Ładocha, Kinga Paruzel oraz Paweł Małecki. Wkład w książkę miała także Polska Federacja Banków Żywności, która podzieliła się z czytelnikami wiedzą na temat odpowiedzialnego zarządzania kuchnią i niemarnowania żywności.

Jak dostać książkę z Lidla?
Publikacja podzielona jest na dwie części – edukacyjną oraz część z przepisami. W pierwszej części – kompendium wiedzy – znajdują się skondensowane informacje m.in. na temat Nowej Piramidy Żywienia, zaleceń dietetycznych, wartości odżywczych zawartych w owocach i warzywach czy niemarnowania żywności. Druga część to zestaw przepisów, które pozwolą na przygotowanie warzywno-owocowych posiłków na śniadanie, lunch, kolację, a nawet deser.
Aleksandra Robaszkiewicz z działu komunikacji Lidla przypomniała, że sieć zdecydowała się na redukcję zawartości dodawanej soli oraz cukru w produktach marek własnych o 20 proc. Firma podjęła także decyzję o wycofaniu ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego do 2025 roku oraz o zaostrzeniu norm zawartości pozostałości pestycydów we wszystkich sprzedawanych warzywach i owocach.

– Sami badamy te warzywa i nawet jeśli ich sprzedaż byłaby zgoda z prawem, nie znajdą się one na naszych półkach – podkreśla Aleksandra Robaszkiewicz.

Książka „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” będzie dostępna w promocji w sklepach Lidl w całej Polsce. Aby zdobyć jeden z egzemplarzy, wystarczy zebrać sześć naklejek. Każda naklejka będzie przyznawana klientowi za zakupy o wartości minimum 50 zł. Akcja promocyjna trwa od przyszłego tygodnia do 8 grudnia br. lub do wyczerpania zapasów.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.