To najbardziej depresyjny kierunek studiów. Jego studenci czują się bardziej samotni od emerytów

18 proc. studentów kierunków ekonomicznych cierpi na depresję
18 proc. studentów kierunków ekonomicznych cierpi na depresję Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Na depresje zapada średnio 3 razy częściej niż przeciętny obywatel. O kim mowa? To doktorant ekonomii – zazwyczaj studiujący na prestiżowej amerykańskiej uczelni. Z badań wynika, że czują się oni bardziej samotni i opuszczeni niż niejeden emeryt.

Z badań przeprowadzonych Paula Barreirę z Uniwersytetu Harvarda wynika, że idąc na kierunki ekonomiczne na jednej z uczelni w USA trzeba mieć się na baczności. To zdecydowanie najbardziej depresyjny kierunek studiów.

Naukowiec na przełomie 2017 i 2018 roku wziął pod lupę doktorantów z Uniwersytetu Columbia, Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Michigan, Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT), Princeton, Uniwersytetu Kalifornijski w Berkeley i w San Diego oraz Yale.

Okazało się, że wśród uczestników studiów doktoranckich na kierunkach ekonomicznych średnia zapadalność na depresję wyniosła aż 18 proc – opisuje „Bankier”. To trzy razy więcej niż u reszty Amerykanów (5,6 proc.) i pięć razy więcej niż wynosi średnia dla grupy wiekowej 25-34 lata (ok. 3,4 proc.), do której zazwyczaj zaliczają się uczestnicy studiów doktoranckich.

Przyczyny depresji
Na co narzekali przebadani studenci? Z wywiadów z nimi wyłania się obraz osób cierpiących na samotność. Doktoranci uważali się za osoby, którym brak towarzystwa doskwiera bardziej, niż niejednemu amerykańskiemu emerytowi.

Sen z powiek spędzał im również brak postępów w pracy naukowej a także niepewna sytuacja zawodowa po obronie doktoratu.

Depresja w Polsce
Odsetek studentów ekonomii chorujących na depresje jest wyższy także niż średnia dla Polski. Z niedawnego sondażu CBOS wynika, że ta choroba dotknęła ok. 10 proc. naszych rodaków. Polacy jako przyczynę wskazują, poza samotnością, także długotrwały stres i szybkie tempo życia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.