Główną przyczyną depresji jest długotrwały stres. Ujawniono, ilu Polaków choruje

10 procent Polaków dotknęła depresja.
10 procent Polaków dotknęła depresja. flickr.com / Hernán Piñera / CC BY-SA 2.0
Najnowszy sondaż CBOS wykazał, że depresja dotknęła 10 proc. dorosłych Polaków, zaś 3 proc. choruje na nią obecnie. Głównymi przyczynami, jakie wskazali respondenci, był długotrwały stres, szybkie tempo życia oraz samotność.

Badani, którzy przyznali, że chorowali bądź chorują na depresję, najczęściej wskazywali nadmierny, długotrwały stres, jako przyczynę ich choroby (68 proc.). Na drugim miejscu uplasowało się zbyt szybkie tempo życia i brak czasu dla siebie (56 proc.) oraz samotność i powierzchowne kontakty z ludźmi (56 proc.)

Kto choruje na depresję?
Z badań wynika, że na depresję cierpią częściej osoby nieaktywne zawodowo (5 proc. niepracujących), wśród których najliczniejszą grupę stanowią renciści i bezrobotni, niż pracujące (1 proc. pracujących).

Dodatkowo zauważono korelację między depresją a niskim statusem ekonomicznym. Depresja najczęściej występowała lub występuje u tych, którzy osiągają najniższe dochody i oceniają swoją sytuację materialną jako złą. Depresję obecnie lub w przeszłości częściej deklarowały również osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym niż wyższym.

Ostatnio pisaliśmy na INNPoland.pl, że naukowcy z Princeton University opracowali algorytm na Facebooka, dzięki któremu można określić, czy jego użytkownik choruje na depresję. Internauci, którzy mają tę chorobę, częściej używają konkretnych wyrazów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.