Główną przyczyną depresji jest długotrwały stres. Ujawniono, ilu Polaków choruje

10 procent Polaków dotknęła depresja.
10 procent Polaków dotknęła depresja. flickr.com / Hernán Piñera / CC BY-SA 2.0
Najnowszy sondaż CBOS wykazał, że depresja dotknęła 10 proc. dorosłych Polaków, zaś 3 proc. choruje na nią obecnie. Głównymi przyczynami, jakie wskazali respondenci, był długotrwały stres, szybkie tempo życia oraz samotność.


Badani, którzy przyznali, że chorowali bądź chorują na depresję, najczęściej wskazywali nadmierny, długotrwały stres, jako przyczynę ich choroby (68 proc.). Na drugim miejscu uplasowało się zbyt szybkie tempo życia i brak czasu dla siebie (56 proc.) oraz samotność i powierzchowne kontakty z ludźmi (56 proc.)

Kto choruje na depresję?
Z badań wynika, że na depresję cierpią częściej osoby nieaktywne zawodowo (5 proc. niepracujących), wśród których najliczniejszą grupę stanowią renciści i bezrobotni, niż pracujące (1 proc. pracujących).

Dodatkowo zauważono korelację między depresją a niskim statusem ekonomicznym. Depresja najczęściej występowała lub występuje u tych, którzy osiągają najniższe dochody i oceniają swoją sytuację materialną jako złą. Depresję obecnie lub w przeszłości częściej deklarowały również osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym niż wyższym.

Ostatnio pisaliśmy na INNPoland.pl, że naukowcy z Princeton University opracowali algorytm na Facebooka, dzięki któremu można określić, czy jego użytkownik choruje na depresję. Internauci, którzy mają tę chorobę, częściej używają konkretnych wyrazów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.