Szwedzi masowo wszczepiają w ręce czipy. Zastępują im m.in. karty płatnicze

Brak gotówki to nie problem ze szwedzkim czipem w dłoni, który zastępuje m.in. karty płatnicze.
Brak gotówki to nie problem ze szwedzkim czipem w dłoni, który zastępuje m.in. karty płatnicze. Fot. Julian Sojka / Agencja Gazeta
Malutki niczym ziarenko ryżu, ledwie wyczuwalny pod skórą, a zastępuje karty bankomatowe, bilety, elektroniczny portfel czy klucze. Liczba Szwedów, którzy instalują w swoich dłoniach mikroczipy, wzrasta.

W zeszłym roku podskórne czipy, zainstalowane między kciukiem a palcem wskazującym, miało zaledwie 100 osób. Dziś zdecydowało się na nie ponad 4 tys. Szwedów i ta liczba wciąż rośnie.
Jak działa czip w ręku?
Czipy działają bezdotykowo, niczym karta paypass - wyjaśnia serwis Bright Side. Czytniki łapią ich sygnał z odległości kilku centymetrów, dzięki czemu swoją dłonią można np. zapłacić, skasować elektroniczny bilet w komunikacji miejskiej czy wejść przez bramę do domu.

Usługa instalacji czipa kosztuje 180 dol. Jak przekonują jego dystrybutorzy, jest całkowicie bezpieczna dla ludzkiego zdrowia i idzie w parze z bezpieczeństwem danych - jest tylko ich nośnikiem i nie daje dostępu do przechowywanych w sobie informacji innym urządzeniom.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.