Zatęsknimy za pijanymi kierowcami? Naćpani za kółkiem to nowa zmora na drogach

Co szósty przebadany przez policję narkotestem kierowca jest pod wpływem narkotyków
Co szósty przebadany przez policję narkotestem kierowca jest pod wpływem narkotyków Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta
O ponad połowę wzrosła liczba kierowców przyłapanych na prowadzeniu po narkotykach. W zeszłym roku złapano w ten sposób 1500 osób. Ilu takie przestępstwo uszło płazem? Nawet setkom tysięcy – twierdzi policja.


Trzeba pamiętać o tym, że 1,5 tysiąca naćpanych kierowców to tylko ci, którzy zachowywali się na tyle dziwnie, że policja zdecydowała się na ich przebadanie.

Z najnowszego badania Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii, które poznała „Rzeczpospolita" wynika, że aż 1,1 proc. Polaków przyznało, że w ostatnich 12 miesiącach prowadzili po narkotykach. To oznacza, że codziennie po drogach może poruszać się nawet kilkaset tysięcy naćpanych kierowców.

A gdzie była policja?
Drogówka dostrzega powagę sytuacji. Liczba kontroli z wykorzystaniem narkotestów rośnie. Tylko w tym roku przebadano tak 17 tysięcy osób – do tej pory policja zużywała ok. 8 tysięcy testerów. Efekty widać gołym okiem.

– Średnio co szóste badanie wykazuje, że kierowca coś brał. Najczęściej jest to marihuana i amfetamina – mówi RP.pl Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Co biorą Polacy?
Rzeczpospolita cytuje najnowsze badania Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Według nich 1,7 proc. kierowców w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadziło po alkoholu. A niewiele mniej – 1,1 proc. – po narkotykach. Najczęściej używano amfetaminy i marihuany oraz dopalaczy.

Dziennik alarmuje także o innym niepokojącym trendzie – chodzi o pasażerów, którzy godzą się na to, by wozili ich odurzeni kierowcy. Przyznało się do tego 2 proc. osób.

Pamiętajmy o tym, że ślady marihuany można znaleźć w ludzkiej krwi aż 330 godzin po użyciu tego narkotyku. Z analizy włosów nawet po 90 dniach po imprezie można dowiedzieć się, czy ktoś pił alkohol.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł